Home / Bałkany / Albania / Albania: PKB w III kwartale w górę o 2,7% r/r

Albania: PKB w III kwartale w górę o 2,7% r/r

W III kwartale 2012 r. gospodarka Albanii wzrosła o 2,7% r/r i o 2,4% k/k, wynika z opublikowanego w piątek raportu Instytutu Statystycznego (INSTAT). To dobry wynik biorąc pod uwagę roczny spadek produkcji w I kwartale 2012 r. i pesymistyczne prognozy międzynarodowych instytucji finansowych, jednak znacznie poniżej zapowiedzi rządu o 3% wzrostu za cały rok.

W skali roku najwyższy wzrost odnotowała produkcja w sektorze „poczta i telekomunikacja” (21,6% r/r) oraz przemysł (11,4% r/r), a także rolnictwo i leśnictwo (5,6% r/r). W hotelarstwie i gastronomii wzrost był symboliczny i wyniósł 0,6% r/r, a transport i budownictwo zanotowały spadek odpowiednio o 16,5% r/r i 11,5% r/r.

W zestawieniu zmian wobec II kwartału 2012 r. widać wybicie przemysłu, którego produkcja wzrosła o 10,3% k/k. Inne branże zwiększyły produkcję o 1-3% k/k, w tym nawet budownictwo o 1,4% k/k, i tylko handel i gastronomia odnotowały minimalny spadek o 0,2% k/k.

Wzrost produkcji w III kwartale to pozytywny sygnał po -0,2% r/r na początku roku i odbiciu do 2,1% r/r w II kwartale 2012 r. Mimo to nie uda się raczej zrealizowa planu 3% wzrostu powtarzanego przez rząd, wynik ten nie przesłoni też mniej optymistycznych danych dot. zatrudnienia, realizacji planu budżetowego, czy konsumpcji. Zastanawiający jest też fakt opóźnienia publikacji raportu przez INSTAT o kilka dni; według kalendarza publikacji raport miał zostać udostępniony pod koniec roku, czego dowodzi grudniowa data.

 

Źródło: INSTAT

About Marta Kolczynska

KOMENTARZE