Home / Bałkany / Albania / Albania: Płoną lasy, kwitnie biznes węgla drzewnego

Albania: Płoną lasy, kwitnie biznes węgla drzewnego

Mimo ogólnego spowolnienia gospodarczego, biznes oparty na handlu węglem drzewnym kwitnie, a zyski firm sprzedających spalone drzewa rosną wraz ze wzrostem natężenia pożarów lasów.

Ok. 90% tegorocznych pożarów lasów stanowią celowe podpalenia, informuje policja. Część pożarów powodują pasterze, którzy chcą w ten sposób rekultywować swoje pastwiska, większość jednak jest „dziełem” firm sprzedających spalone czy nadpalone szczątki drzew. W konsekwencji co roku ogromne obszary lasów w regionach Pukë, Burrel, Szkodry, Tirany, Gjirokastry, Elbasanu, a zwłaszcza w Korczy, są wypalane.

W dniu 30 sierpnia policja w Korczy aresztowała dwie osoby za wycinkę drzew, jednak kilka dni później sąd ich zwolnił z powodu braku dowodów. Jak się okazało byli oni pracownikami firmy, która zajmuje się eksploatacją drewna ze spalonych lasów.

Statystyki pokazują dodatkowo, że w Szkodrze i Pukë, te same firmy, co roku wygrywają przetargi na „zagospodarowanie” drewna pochodzącego z pożarów lasów.

Drewno to wykorzystywane jest do produkcji węgla i trafia przede wszystkim do Grecji. Według danych urzędu celnego w Kapshticë każdego dnia odjeżdża stąd  4-5 ciężarówek z drewnem pochodzącym z pożarów.

 

Źródło: Top Channel

About Marta Kolczynska

KOMENTARZE