Home / Bałkany / Albania / Albania: Połowa eksportu do USA bez cła

Albania: Połowa eksportu do USA bez cła

Kolejny rok z rzędu Albania będzie mogła bezcłowo eksportować część towarów do  USA dzięki zatwierdzonemu pod koniec lipca porozumieniu o Programie Powszechnego Systemu Preferencji (Generalized System of Preferences, GSP). System ten obejmie określony katalog 3,5 tys. albańskich produktów, m.in. większość tekstyliów i odzieży, produkty rolne, środki chemiczne, minerały, a także marmur i rośliny lecznicze, które w praktyce stanowią ponad połowę albańskiego eksportu do Stanów Zjednoczonych.

Ponieważ celem programu jest wsparcie dla albańskich producentów i przetwórców, a nie pośredników handlowych, dotyczy on towarów spełniających pewne kryteria, zaznacza zastępca koordynatora programu GSP z Biura Przedstawiciela Handlowego USA, Bill Jackson.

– Aby skorzystać ze zwolnienia celnego, produkt musi spełniać wymagania programu GPS – tłumaczy. – Bez wątplienia musi być to towar albański, lub też albański udział w produkcie lub jego przetworzeniu nie może być niższa niż 35%. Ważne jest również, żeby importowane towary trafiały bezpośrednio do USA, bez wchodzenia na rynek krajów trzecich.

Program GSP zwiększa szanse wejścia produktów z krajów rozwijających się na rynek amerykański, a jego uczestnikami jest obecnie prawie 130 krajów, w tym – spośród państw bałkańskich – z Bośni i Hercegowiny, Czarnogóry, Kosowa, Macedonii, Serbii i Turcji, jak wynika z załącznika do Zharmonizowanej Taryfy Celnej USA na rok 2012.

Albania jest uczestnikiem GSP od 2009 r. W roku ubiegłym w ramach Programu eksportowano do USA produkty o wartości USD 13,5 mln, głównie ferrochrom, zioła, owoce i warzywa, które łącznie stanowiły ponad połowę całkowitej wartości eksportu do tego kraju, a Albania wykorzystała możliwości oferowane przez GSP w 94,5% wobec przeciętnej wartości 70%. Nadal jednak udział USA w całkowitym eksporcie jest niewielki i wynosi ok. 1%, jak pokazują dane Instytutu Statystycznego (INSTAT).

W Albanii realizowany jest już program amerykańskiej organizacji USAID – AAC (Albanian Agriculture Competitiveness Program), mający na celu stymulowanie zrównoważonego rozwoju w lokalnym rolnym.

 

Źródło: Gazeta Metropol, Top Channel, Monitor.al

About Marta Kolczynska

KOMENTARZE