Home / Bałkany / Albania / Albania: Pomysł na bunkier

Albania: Pomysł na bunkier

Po przeszło dwudziestu latach straszenia i intrygowania turystów osobliwe atrakcje turystyczne, jakimi są pozostałe po komunistycznym reżimie bunkry, zaczynają być wykorzystywane praktycznie, twórczo i komercyjnie.

Mieszkająca we Włoszech albańska artystka, Anila Rubiku, wydała w tym roku książkę pod tytułem Betonowe Grzyby, która podsuwa pomysły na przekształcenie bunkrów w hostele, lokale i punkty sprzedaży wyrobów rzemieślniczych. Do zgromadzonych idei zostały dołączone nie tak znowu wysokie kosztorysy. Projekt został doceniony przez albańskie Ministerstwo Kultury.

Zaistniała więc szansa, że nowe życie zostanie tchnięte w szare ściany niektórych z setek tysięcy bunkrów wybudowanych, aby odeprzeć wrogą inwazję, której paranoicznie lękał się dyktator komunistycznej Albanii, Enver Hoxha. Z 750 tysięcy bunkrów ustawionych od gór aż po morze, najczęściej w odsłoniętych terenach, nierzadko z pięknymi widokami, 400 tysięcy wciąż istnieje i część z nich może zostać z powodzeniem wykorzystana.

Z 400 tysięcy pozostałych bunkrów 2,5 tysiąca jest odpowiedniej konstrukcji, aby przemienić je w hostele dla ośmiu osób, uważają członkowie grupy złożonej z albańskich i niemieckich studentów architektury. Ich projekt pod nazwą Bunkerkunft – Bad & Bunker, który ruszył przed dwoma tygodniami, ma na celu przeobrażenie bunkra (na razie jednego w celach naukowych) w okolicach nadmorskiej Lezhy w zaskakującą noclegownię. Studenci liczą na to, że ich projekt  spotka się z zainteresowaniem turystów pragnących nietypowo spędzić noc pod betonową kopułą grubości 4,3 metra oglądając albańską przyrodę przez wąskie wizjery bunkra oraz sprawi, że bunkry zaczną się lepiej kojarzyć.

O studenckim projekcie można poczytać pod tym adresem.

Bunkry są fenomenem i znakiem rozpoznawczym, który zdążył głęboko zakorzenić się w świadomości turystów. To dla nich specjalnie przedsiębiorczy Albańczycy sprzedają pamiątki na kształt bunkrów, na przykład popielniczki. Jak to świadczy o polityce turystycznej, skoro po dwudziestu latach z atrakcji turystycznych Albanii turyści najlepiej zapamiętują bunkry, pyta albański publicysta z Gazety Shqip.

Źródła: Gazeta Shqip, Daily Mail, Portal Analitika

 

About Piotr Zawodniak

KOMENTARZE