Home / Bałkany / Albania / Albania: Poprawa sytuacji hydroelektrowni na rzece Drin

Albania: Poprawa sytuacji hydroelektrowni na rzece Drin

Ostatnie mocno deszczowe dni w Albanii znacznie poprawiły sytuację w sztucznych jeziorach na rzece Drin i zwiększyły produkcję energii w napędzanych przez nie elektrowniach wodnych. Według ostatnich danych pochodzących z Albańskiego Przedsiębiorstwa Energetycznego (KESH) poziom Jeziora Fierzë osiągnął 294,5 m, a przepływ wody zwiększył się do 300 m³/s.

Dla porównania lutym i marcu poziom wody w zalewie Fierzë spadł poniżej 260 m, a przepływ wody wynosił 50-60 m³/s.

Na jeziorze Koman tafla wody utrzymuje się obecnie na poziomie 169,39 m, natomiast poziom jeziora Vau i Dejës to obecnie 73,07 m. Przepustowość wody w wyżej wymienionych zbiornikach jest nadzwyczaj wysoka i wynosi odpowiednio, 160 i 30 m³/s , co przekłada się na maksymalną produkcję energii przez elektrownie.

Dzienne zużycie energii w Albanii sięga obecnie 16-17 mln kWh . KESH produkuje w kraju około 8 mln kWh energii, której głównym źródłem są zasoby wodne. Aby zaspokoić potrzeby obywateli reszta importowana jest przez dystrybutora energii elektrycznej CEZ Shpërndarje.

Albania w ciągu tego roku wiele razy znajdowała się na granicy kryzysu energetycznego, co przełożyło się bezpośrednio na słabsze wyniki gospodarcze. Wyjątkowo mroźna zima doprowadziła do rekordowego zużycia prądu na poziomie nawet 26 mln kWh dziennie, a długotrwała susza zmusiła do importu ogromnych ilości energii po wysokich cenach. Sytuacja ta skłoniła rząd do ponownego rozważenia kwestii finansowania importu energii przez i tak już zadłużony KESH.

 

Sytuacja w zbiornikach zlokalizowanych na rzece Drin obecnie przedstawia się następująco:

.                               Poziom tafli wody        Przepływ

1.   J. Fierzë:                294,5 m                       300   m³/s

2.   J. Komani:             169,39 m                     160  m³/s

3.   J. Vau i Dejës:        73,07 m                        30  m³/s

 

Źródło: TV Scan

About Marta Kolczynska

KOMENTARZE