Home / Bałkany / Albania / Albania: Posag coraz bogatszy, czyli Albpetrol na wydaniu

Albania: Posag coraz bogatszy, czyli Albpetrol na wydaniu

Autorka: Marta Kołczyńska

 

Nabywca wystawionej na sprzedaż państwowego Albpetrolu wraz ze spółką otrzyma cenne licencje pozwalające m.in. na przesył gazu projektowanym Rurociągiem Transadriatyckim (TAP), a także pakiet zezwoleń dających uprzywilejowaną pozycję na rynku gazu, energii elektrycznej i wydobycia ropy. Widać zatem, że rządowi bardzo zależy na tym, żeby na sprzedaży spółki zarobić jak najwięcej gotówki, co pozwoli sfinansować kosztowną i wykraczającą poza możliwości napiętego albańskiego budżetu kampanię wyborczą przed przyszłorocznymi wyborami parlamentarnymi

 

Gaz, prąd, ropa: Energetyczne 3 w 1

Kilka dni temu Albpetrol otrzymał licencję na hurtowy przesył i dystrybucję gazu, dowiedział się portal MAPO w Urzędzie Regulacji Energetyki (Enti Rregullator i Energjisë, ERE). Dokument obejmuje prawo do przesyłu gazu będącym obecnie w fazie projektowania Rurociągiem Transadriatyckim, którego najbardziej prawdopodobna trasa będzie prowadziła przez Grecję i Albanię do Włoch.

To nie jedyna cenna licencja przyznana Albpetrolowi w bieżącym roku. W minionym miesiącu spółce przyznano już o status kwalifikowanego dostawcy energii elektrycznej w kraju, a wcześniej również preferencyjne zezwolenia na wyłączne wydobywanie ropy naftowej z szeregu albańskich złóż.

Licencja elektryczna umożliwi Albpetrolowi zakup energii bezpośrednio od państwowej Albańskiej Korporacji Energetycznej (KESH) lub też na rynku zewnętrznym, oraz jej przesył bez wchodzenia w porozumienia z dystrybutorem CEZ Shpërndarje.

Prawo do wyłaczności wydobycia ropy dotyczy z kolei złóż z tzw. Listy C, obejmującej pola naftowe w środkowej Albanii, a także kilka stref o potwierdzonych badaniami geologicznymi zasobami ropy, w tym przybrzeżnych, w których żadna działalność nie została dotychczas rozpoczęta.

Dodatkowo nabywca Albpetrolu otrzyma jeszcze jedną licencję, pozwalającą na przetwórstwo ropy naftowej w kraju, wynika z informacji Ministerstwa Gospodarki.

 

Licytację czas zacząć

Zainteresowanie zakupem Albpetrolu miały dotychczas wyrazić – co wiadomo z nieoficjalnych źródeł – rosyjski Gazprom, kanadyjski Bankers Petroleum obecny już w Albanii w branży wydobywczej, turecki Çalık Enerji, energetyczne ramię Çalık Holding, właściciela operatora telefonii komórkowej Eagle Mobile, telefonii stacjonarnej Albtelecom oraz banku Banka Kombëtare Tregtare (BKT), a ostatnio również chiński Sinopec.

Roczne przychody Albpetrolu sięgają ok. EUR 50 mln, a wartość akcji spółki zagraniczni analitycy wyliczyli na ALL 13,3 mld (ok. EUR 90 mln), taka kwota widnieje też w dokumentacji przetargowej.

 

Polityczna wycena rynkowa

Warunki przetargu przewidują również dysponowanie przynajmniej EUR 80 mln w gotówce, rządowi ewidentnie zależy zatem na natychmiastowej płatności. Zastrzyk gotówki – o ile transakcja dojdzie do skutku zgodnie z planem – przyjdzie w samą porę, żeby sfinansować kampanię przed zaplanowanymi na lato 2013 r. wyborami parlamentarnymi. Dla rządzącej koalicji Partii Demokratycznej (Partia Demokratike, PD) i Socjalistycznego Ruchu dla Integracji (Lëvizja Socialiste për Integrim, LSI) to być albo nie być, ponieważ napięty budżet i bliskość granicy 60% długu publicznego w relacji do PKB nie daje wielu możliwości finansowania wyborczej kiełbasy. Nic więc dziwnego, że termin składania ofert na Albpetrol był kilkukrotnie przesuwany, a instytucje państwowe dokładają wszelkich starań, żeby spółkę na wydaniu atrakcyjnie opakować przygotowując zawczasu bogaty posag.

 

Natychmiastowe korzyści, odroczone koszty

Działania takie wiążą się jednak z istotnym ryzykiem: pogoń za nabywcą i ceną może skończyć się przekazaniem znacznej części albańskiego sektora energetycznego, zarówno w sektorze gazu, ropy, jak i prądu, w zagraniczne ręce. Póki co w grę wchodzą podmiot kanadyjski, rosyjski, turecki i chiński. Sam zestaw zainteresowanych rąk powiniem zatem włączyć światełko ostrzegawcze, i przynajmniej spowodować wypracowanie odpowiednich mechanizmów bezpieczeństwa. Konsekwencje zależą głównie od tego, kto ostatecznie przejmie Albpetrol, czyli: kto da więcej.

 

O tradycyjnie kluczowej roli wpływów z prywatyzacji w kształtowaniu wyników wyborów parlamentarnych pisaliśmy już tutaj

 

Zezwolenia i licencje przyznane Albpetrolowi w 2012 r.:

1. Licencja na poszukiwanie ropy naftowej w złożach: Patos-Marinzë, Ballsh-Hekal, Cakran-Mollaj, Gorisht-Kocul, Delvina-Blok, Visoka, Kuçovë,

2. Licencja na wyłączność na poszukiwanie ropy w: Divjakë, Ballaj-Kryevidh, Frakull, Povlec, Panajë, w strefie morskiej,

3. Status kwalifikowanego hurtowego dostawcy energii elektrycznej,

4. Zezwolenie na handel energią elektryczną,

5. Zezwolenia na hurtowy przesył i dystrybucję gazu,

Oczekuje się przyznania zezwolenia na przetwórstwo ropy.

 

Źródło: MAPO

About Marta Kolczynska

KOMENTARZE