Home / Bałkany / Albania / Albania: Próba ograniczenia immunitetów zakończona niepowodzeniem

Albania: Próba ograniczenia immunitetów zakończona niepowodzeniem

Premierowi Albanii Sali Berishy nie udało się zdobyć w parlamencie poparcia dla ustawy ograniczającej immunitety parlamentarzystów i wysokich funkcjonariuszy rządowych, co jest jednym z warunków integracji tego kraju z UE. Do zmiany dotychczasowych regulacji, za którą lobbowała prawica premiera, potrzebna była większość kwalifikowana, czyli de facto poparcie opozycyjnych socjalistów (głos co najmniej 84 z łącznej liczby 140 deputowanych). Tymczasem, konsensus obu stron jest w Albanii, kraju, w którym od lat utrzymuje się konflikt polityczny między socjalistami a prawicą, w zasadzie nieosiągalny.
Socjaliści poinformowali, że popierają ideę ustawy, ale uważają, że należałoby dołączyć do niej stosowne zapisy, które powstrzymałyby rządzącą Partię Demokratyczną przed jej swobodną interpretacją. Stwierdzili także, że wraz z ograniczeniem immunitetów zmienić należy procedury dotyczące mianowania sędziów i prokuratora generalnego. Sprzeciw socjalistów spowodował tym samym, że do głosowania w parlamencie nie doszło. Zgodnie z konstytucją, deputowani będą mogli ponownie zająć się tą kwestią dopiero po upływie roku.
Albania, która jest członkiem NATO, złożyła w 2009 r. wniosek o członkostwo w UE. Jednakże do dziś nie spełniła warunków potrzebnych do uzyskania statusu kandydata. Ponadto od czerwca 2009 r. Albania znajduje się w politycznym impasie, na co wpływ ma spór między rządzącą prawicą a socjalistyczną opozycją. Atmosfera konfliktu politycznego nie sprzyja reformom oczekiwanym przez Brukselę, która już dwa razy odmówiła temu bałkańskiemu krajowi rekomendacji do statusu kandydata.

 

Źródło: balkaninsight.com, theprovince.com

 

About Katarzyna Ingram

KOMENTARZE