Home / Bałkany / Albania / Albania: 19 – 25 grudnia 2011 r.

Albania: 19 – 25 grudnia 2011 r.

25 grudnia 2011

Albańska gospodarka zachowała niezmieniony rating, B1 wg Moody’s i B+ wg Standard and Poor’s z perspektywą „stabilny”, wynika z raportów agencji ratingowych. Albania poczyniła znaczne postępy od 1990 r., jednak poziom rozwoju gospodarczego i sprawność instytucji pozostają nadal na niskim poziomie, napisano w raportach. Ewentualna poprawa ratingu wymagałaby m.in. obniżenia długu publicznego w stosunku do PKB, i generalnego wzmocnienia gospodarki i instytucji państwowych. (Shekulli)

 

Łączna wartość tzw. złych kredytów sięgnęła ALL 100 mld (ok. EUR 714 mln), i na koniec października stanowiła 18,6% portfela, o 4 pproc. więcej niż rok wcześniej, wynika z danych Stowarzyszenia Banków Albanii (ShShB). Spośród złych kredytów przynajmniej ALL 28,5 mld (ok. EUR 203 mln) uważa się za stracone. Banki reaugują właściwie i tworzą odpowiednie rezerwy, a poziom kapitalizacji jest zadowalający, uważają przedstawiciele ShShB. Wzrost odsetka złych kredytówniepokoi jednak prezesa Banku Albanii, który wciąż zachęca banki do wspierania albańskiej gospodarki poprzez akcję kredytową, a z drugiej strony apeluje o ostrożność. (Gazeta Shqip)

 

24 grudnia 2011

Korupcja oraz przestępczość zorganizowana to główne przeszkody, z którymi zmagają się albańscy przedsiębiorcy, wynika z badania przeprowadzonego przez Biznes Albania i Międzynarodową Organizację Pracy (ILO) wśród 500 albańskich firm. Kolejno przedsiębiorcy wymianiali niską skuteczność sądów (88%), biurokrację i procedury urzędowe (76%) i trudności z pozyskaniem finansowania, w tym kredytu (62,4%). Rozwojowi przedsiębiorczości zdaniem ankietowanych sprzyjałaby również obniżka podatków, przynajmniej do poziomu podobnego jak w państwach sąsiednich. (Gazeta Shqip)

 

23 grudnia 2011

Kosowo grozi Albanii wprowadzeniem cen referencyjnych dla obliczania wysokości opłat celnych na import z Albanii w ramach wzajemności o analogiczne postępowanie strony albańskiej, powiedziała minister handlu i przemysłu Mimoza Kusari-Lila. Umowa dwustronna z czerwca 2011 r. przewiduje, że cło powinno być naliczane od wartości przewożonych towarów, a nie od cen urzędowych. Albańskie Ministerstwo Finansów zaprzecza, jakoby służby celne Albanii łamały porozumieime. (Gazeta Shqip)

Albania powinna pilnie obniżyć podatki dotyczące branży turystycznej, żeby branża mogła skutecznie konkurować z krajami regionu, apeluje przewodniczący Albańskiego Stowarzyszenia Turystyki (ATA) Enver Mehmeti. Aktualnie albańska oferta turystyczna jest do dwóch razy droższa niż w Macedonii, Grecji czy Czarnogórze, m.in. z powodu ponad dwukrotnie wyższego VAT-u, który w Albanii wynosi 20%, w Macedonii jest to 5%, w Grecji 9%, w Czarnogórze 8%, a branża turystyczna cierpi z powodu błędów odziedziczonych po poprzedniej władzy i nowych z okresu transformacji. (Gazeta Shqip)

 

Czwarty operator komórkowy Plus Communication zwiększył pokrycie kraju sygnałem do ponad 85%, i udostępnia też już usługi przenoszenia numerów, poinformowała spółka. Plus rozpoczął działalność w listopadzie 2010 r. Usługi sieciowe na mocy trzyletniego kontraktu świadczy Nokia Siemens Networks. (Telecompaper.com)

 

Zarejestrowana w Irlandii spółka gazowo-naftowa San Leon Energy obejmie w 100% złoża ropy i gazu Durrës Block u wybrzeży Albanii po tym jak australijska Beach Energy Ltd – jak sama poinformowała – wycofa się z działalności w Albanii rezygnując z dotychczasowego 25%-ego udziału w Durrës Block położonego 50 km na zachód od Durrës. Zaprzestanie działalności w Albanii następuje w ramach rewizji portfela Beach Energy wraz z rezygnacją z zaangażowania w Hiszpanii i Egipcie, poinformowała spółka. (Stockmarketwire.com)

 

Liczba Albańczyków spędzających święta za granicą spadła o 1/5 w porównaniu z rokiem poprzednim, wynika z informacji stołecznych biur turystycznych. Wyjeżdżający wybierają najchętniej kraje regionu, a elita – Francję i Włochy. (Gazeta Shqip)

 

22 grudnia 2011

W Albanii żyje 2 831 741 osób, o 7,7% mniej niż wykazał spis sprzed 10 lat, poinformował Instytut Statystyczny (INSTAT) przypisując spadek ludności nasilonej emigracji i obniżeniem stopy urodzeń. Równocześnie wzrosła liczba gospodarstw domowych: w spisie z 2011 r. zarejestrowano ich 740 258 gospodarstw domowych wobec 728 895 w 2001 r. Liczbę mieszkań wyliczono na 1 075 881 w porównaniu do 785 515 mieszkań ze spisu z przed dekady. Różnica ta pokazuje wysokie tempo prac budowlanych oraz wspieranie sektora mieszkaniowego. Także liczba budynków wzrosła z 512 387 do 686 405. Po raz pierwszy w Albanii odnotowano większa liczbę osób zamieszkujących miasta niż wsie: odsetki wynoszą odpowiednio 53,7% i 46,3%. (INSTAT)

 

Albania poprawi bezpieczeństwo trzech elektrowni wodnych na rzece Drin dzięki USD 21,6 mln pożyczki Banku Światowego w ramach Albańskiego Projektu Bezpieczeństwa Tam, wynika z decyzji Baku Światowego. Dotychczas Albania otrzymała łącznie pożyczki w wysokości USD 35,3 mln. (worldbank.org)

 

Albania wkrótce otworzy przetarg na trzecią licencję 3G, a zwycięzcę poznamy prawdopodobnie w lutym 2012 r., poinformował minister innowacji i telekomunikacji Genc Pollo. Dotychczas licencje otrzymali Vodafone Albania, za EUR 31,4 mln w 2010 r. oraz AMC we wrześniu 2011 r. za EUR 15,1 mln. Cena minimalna, podobnie jak w dwóch poprzednich przetargach, mam wynosić EUR 12,5 mln, poinformował Urząd Telekomunikacji Elektronicznej i Polczy (AKEP). (TV Scan)

Mężczyźni w Albanii pracują zarobkowo średnio 5 godzin 10 minut dziennie, a kobiety 2 godziny 28 minut, wynika ze wstępnych wyników badania „Wykorzystanie czasu” przeprowadzonego w latach 2010-2011 przez Instytut Statystyczny (INSTAT) i Ministerstwo Pracy i Spraw Społecznych. Jednocześnie tylko ok. 40% mężczyzn uczestniczy w pracach domowych i opiece nad dziećmi. Ogólnie wykonywanie płatnej pracy zadeklarowało 65% mężczyzn w wieku produkcyjnym i 40% kobiet, a pracy niepłatnej (prace domowe, opieka nad dziećmi, itd.) – 40% mężczyzn i 95% kobiet. Więcej pracują mieszkańcy terenów wiejskich, zarówno mężczyźni jak i kobiety, a grupą wykonującą najwięcej pracy – płatnej i bezpłatnej łącznie – są kobiety mieszkające na wsi. (INSTAT)

 

21 grudnia 2011

Albania nie zniesie ani nie obniży VAT-u na podstawowe produkty, zdecydował parlament odrzucając propozycję opozycyjnej Partii Socjalistycznej, która obejmowałą zniesienie VAT-u na zboże, mąkę, chleb, mleko, jaja i lekarstwa oraz obniżenie stawki do 10% z 20% na olej spożywczy, cukier i ryż. (Panorama)

 

Albańska Korporacja Energetyczna (KESH) zaciągnie kredyt w wysokości ALL 4,5 mld (EUR 32 mln), którym sfinansuje import energii elektrycznej zaspokajający potrzeby krajowych odbiorców, wynika z ustawy przegłosowanej przez parlament. Z powodu długotrwałej suszy i spadku produkcji przez stanowiące podstawę albańskiej energetyki elektrownie wodne, KESH zmuszony został do importu energii po cenie przewyższającej cenę odstrzedaży dystrybutorom. (Panorama)

W 2012 r. priorytetowymi obszarami dla programu dotacji dla rolnictwa będzie m.in. uprawa oliwek, cytrusów, drzewek owocowych, winorośli, nawodnienie sadów, produkcja oliwy z oliwek extra vergine, nabiału i bio-produktów. W tym roku z subwencji skorzystało 20 tys. rolników, o 50% więcej r/r, a oczekuje się, że powierzchnia upraw objęta subwencjami zwiększy się do końca roku o 30% r/r. (Metropol)

Międzynarodowe lotnisko w Tiranie (TIA) odnotowało wzrost pasażerów w okresie styczeń-wrzesień o 16,7% r/r, podczas gdy ruch powietrzny zwiększył się o 9% do 17,7 tys. lotów, wynika z oficjalnych danych TIA. Wyższa liczba podróżnych jest rezultatem liberalizacji reżimu wizowego, tłumaczy prezes TIA Andrea Gebbeken. Lotnisko im. Matki Teresy w Tiranie, jedyny międzynarodowy port lotniczy w Albanii, obsługuje połączenia z 30 lotniskami, w tym od niedawna z Salonikami, które obsługuje Olympic Air. W pierwszych 9 miesiącach roku najwięcej pasażerów podróżowało liniami Belleair (45,8%), i kolejno Albanian Airlines (10%), Alitalia (8,5%), Austrian Airlines (6,4%) i Turkish Airlines (3,6%), a nowa tania linia JetAirfly stopniowo zwiększa udział w przewozach. (Panorama)

 

Kanadyjska spółka gazowo-naftowa Bankers Petroleum zainwestuje USD 215 mln w działalność w Albanii w 2012 r., w tym w rozwój i wydobycie z pola Patos-Marinza, a także projekty w polach Kuçova i Block F, poinformowała spółka. Bankers Petroleum spodziewa się 30% wzrostu wydobycia ze swoich albańskich pól w przyszłym roku. (Reuters)

 

20 grudnia 2011

Zysk albańskich banków w okresie styczeń-październik wyniósł ok. ALL 2,8 mld (ok. EUR 20 mln), wynika z danych Stowarzyszenia Banków Albanii (ShShB). Łączne aktywa wzrosły o 0,9% m/m i 14% r/r do EUR 7,95, a wskaźnik rentowności wyniósł 2,9%. Wartość portfena kredytów wzrosła o 15% r/r do EUR 3,9 mld, z czego kredytów dla osób fizycznych tylko o 5,4% r/r. W ciągu statnich 12 miesięcy liczba oddziałów banków spadła łącznie o 554; część z nich zamknięto, a część zastąpiono po prostu bankomatami. (Top Channel, Gazeta Shqip)

 

Nie będzie przerw w dostawie prądu, zapowiedział we wtorek premier Albanii Sali Berisha. Niezależnie od ceny, rząd będzie importował energię elektryczną, aby stawić czoła wyjątkowej sytuacji, w jakiej znalazła się Albania na skutek panującej tam suszy. (Bota Sot)

 

19 grudnia 2011

Od początku przyszłego roku przedsiębiorstwa będą zobligowane do wysyłania deklaracji podatkowych  drogą elektroniczną, co ma sprowadzić do minimum konieczność bezpośredniego kontaktu między urzędem i podatnikiem. Wdrożenie systemu internetowego znacznie skróci czas, który każda firma dotychczas musiała poświęcić na składanie oświadczeń podatkowych, oraz pozwoli ograniczyć koszty administracyjne urzędów. (Panorama)

 

Albanii nie grozi zimowy kryzys energetyczny, uważa 51% respondentów sondażu na stronie internetowej TV Scan. Wzrost opadów deszczu oraz przede wszystkim kredyt w wysokości EUR 32 mln udzielony Albańskiej Korporacji Energetycznej (KESH) poprawiła nastroje albańskich obywateli. Co więcej, rodziny będące w trudnej sytuacji ekonomicznej w dalszym ciągu otrzymywać będą dopłaty do energii elektrycznej. (TV Scan)

 

Przegląd gospodarczy opracowała: Marta Kołczyńska

About Marta Kolczynska

KOMENTARZE