Home / Bałkany / Albania / Albania przejęła prezydenturę w Radzie Europy

Albania przejęła prezydenturę w Radzie Europy

albański minister spraw zagranicznych, Edmund Haxhinasto

W środę Albania, po raz pierwszy od uzyskania członkostwa 17 lat temu, objęła przewodnictwo w Komitecie Ministrów Rady Europy. Podczas uroczystości minister spraw zagranicznych, Edmund Haxhinasto, przyjął symboliczny klucz z rąk brytyjskiego sekretarza stanu ds. zagranicznych, Williama Hague. Albania do listopada bieżącego roku będzie przewodniczyć 47 krajom członkowskim, co daje szansę na zwiększenie prestiżu kraju na arenie międzynarodowej.

Plany dotyczące albańskiej prezydentury będą dzisiaj omawiane na spotkaniu Komitetu Stałego Rady Europy w Tiranie. Z pewnością poruszony zostanie temat niedawnych wyborów w Serbii i Armenii. W planach jest też dyskusja o cmentarzach żydowskich oraz o ochronie i udostępnianiu ważnych historycznie lub kulturalnie materiałów filmowych, transmisji telewizyjnych, radiowych, zapisów dźwiękowych i fotograficznych.

Minister Haxhinasto ogłosił dziś w Tiranie, że głównymi priorytetami Albanii będzie wzmocnienie dialogu i interakcji pomiędzy członkami Rady. W świetle kryzysu gospodarczego, który napędza nastroje ekstremistyczne i ksenofobiczne, musimy koniecznie działać wspólnie, mówił Haxhinasto.

Źródła: Top Channel, Balkanweb, Shekulli

About Piotr Zawodniak

KOMENTARZE