Home / Bałkany / Albania / Albania: Przemoc w rodzinie: wzrasta liczba doniesień na policję

Albania: Przemoc w rodzinie: wzrasta liczba doniesień na policję

W ciągu pierwszych dziewięciu miesięcy tego roku na policję zgłoszono 1683 przypadków przemocy w rodzinie, podczas gdy w całym poprzednim roku odnotowano 1998 zgłoszeń, wynika z policyjnych statystyk. Przemoc w Albanii jeszcze do niedawna traktowana była jako wewnętrzna sprawa rodziny, jednak stopniowo można zaobserwować mniejszą społeczną akceptację tego zjawiska, które wychodząc na światło dzienne urasta do problemu na skalę krajową.

Obok wysokiej liczby przypadków przemocy, wzrost doniesień świadczy także o wzroście zaufania do służb oraz do samego państwa, mówi szefowa Biura ds. przemocy w rodzinie i wobec nieletnich w Głównym Dyrektoriacie Policji Alma Gjurgji.

Sposród wszystkich zgłoszonych w tym roku przypadków przemocy w rodzinie 24 z nich zakończyły się śmiercią poszkodowanych: w ośmiu przypadkach była to żona, w czterech mąż, resztę stanowili inni członkowie rodziny.

W ogólnej liczbie ofiar przemocy w rodzinie według statystyk z 2008 roku ponad 62% stanowią kobiety. Migracje ludności z obszarów wiejskich pociągnęły za sobą wzrost występowania zjawiska w miastach.

Rehabilitacja ofiar przemocy, zaspokojenie ich potrzeb i udzielenie pomocy wymaga współpracy na szczeblu władz lokalnych jak i centralnych, czego początkiem jest decyzja Rady Ministrów z lutego br. o koordynacji pracy komisji badających poszczególne przypadki przemocy.

 

Tekst: botasot.info, tłum. i red. Emilia Szakun

About Marta Kolczynska

KOMENTARZE