Home / Bałkany / Albania / Albania: Przetarg na 2 nowe licencje 3G w październiku

Albania: Przetarg na 2 nowe licencje 3G w październiku

W dniu 10 października otwarty zostanie przetarg na dwie licencje 3G z ceną minimalną EUR 4 mln, ogłosił Urząd Regulacji Telegomunikacji i Poczty (Autoriteti i Komunikimeve Elektronike dhe Postare, AKEP) dodając, że to ostatnie licencje w tej kategorii, jakie planuje się udzielić. Celem jest zwiększenie konkurencji na albańskim rynku telefonii komórkowej poprzez umożliwienie dwóm najnowszym operatorom, Eagle Mobile i Plus wejścia na rynek internetu szerokopasmowego.

Cenę minimalną obniżono z EUR 12,5 w przypadku poprzednich licencji po tym, jak poprzedni przetarg w lutym zakończył się niepowodzeniem, ponieważ Eagle Mobile i Plus zaoferowały kwoty odpowiednio EUR 3,5 mln i EUR 2,2 mln.

Dotychczas licencje 3G posiadają operatorzy AMC i Vodafone.

Internetyzacja nabiera tempa

Na koniec 2011 r. dostęp do usług 3G miało 283 tys. Albańczyków, z czego 249 tys. używało korzystało z internetu w telefonie, a reszta podłączała modem do komputerów, wynika z danych AKEP. Już wtedy, mimo że jeden z operatorów oferował usługi 3D od roku, a drugi zaledwie od kilku miesięcy, widać było, że zainteresowanie Albańczyków jest duże, rynek ma znaczny potencjał rozwoju, i każdy dzień jest ważny.

Na koniec 2011 r. regularnie dostęp do internetu opłacało 161 tys. rodzin i 13 tys. firm, wynika z danych AKEP. Nadal jednak rozpowszechnienie internetu jest niewielkie, a poziom penetracji wynosi 6,2% i należy do najniższych w Europie.

Rynek komunikacji elektronicznej jest silnie skoncentrowany. Z ok. USD 500 mln wydawanych rocznie na te usługi 93% dzielą między siebie czterej operatorzy komórkowi i operator telefonii stacjonarnej, a resztę drobniejsi gracze.

Trochę historii

Pierwsza licencja 2G, czylI GSM, została udzielona w 1996 r. państwowej wówczas firmie AMC, sprywatyzowanej w 2001 r., kiedy również przyznano drugą licencję, dla Vodafone. W tym samym roku licencję otrzymał trzeci operator, Eagle Mobile, który realnie na rynek wszedł jednak dopiero w 2007 r. Niebawem dołączył czwarty gracz, Plus Communications.

Usługi 3G zaoferował w 2010 r. Vodafone, który kupił pierwszą licencję za EUR 31 mln. Drugą, za EUR 15,1 mln zdobył AMC rok później.

Źródło: TV Scan

About Marta Kolczynska

KOMENTARZE