Home / Bałkany / Albania / Albania przyciąga inwestorów

Albania przyciąga inwestorów

Albania znajduje się pośród krajów najbardziej atrakcyjnych pod względem potencjału i warunków do inwestowania. Bank Światowy w swoim raporcie podaje, że w zeszłym roku Albanii udało się ściągnąć inwestycje o łącznej wartości EUR 1,03 mld, czyli więcej niż BŚ zakładał w swoich wcześniejszych prognozach.

Jako dobry przykład może posłużyć plan wybudowania centrum biurowego w Tiranie o wartości EUR 100 mln z niemieckiego kapitału. Inwestor przyznaje, że Albanię wybrał ze względu na jej strategiczne położenie i dogodne warunki na prowadzenie działalności. Ambasador Niemiec w Albanii, Carola Möller-Holtkemper, również określiła je jako dobre i przyznała, że coraz więcej niemieckich biznesmenów inwestuje w Albanii, a ich dochody wzrastają. Według badań przeprowadzonych przez niemiecką ambasadę 80% z nich jest zadowolonych ze swojej decyzji.

Inwestycje zagraniczne oznaczają zazwyczaj spory zastrzyk pieniężny dla budżetu państwa, ale zapewniają również wzrost liczby miejsc pracy. Według danych Banku Albanii tylko w zeszłym roku dzięki zagranicznym inwestorom na rynku pojawiło się 14 tysięcy nowych miejsc pracy, a sam, wyżej wspomniany, Tirana Business Park ma zatrudniać 9 tysięcy pracowników.

 

Tam, gdzie zagranicznego kapitału brak

W ciągu ostatnich kilku lat Albania rzeczywiście zarejestrowała znaczy wzrost nakładu zagranicznych inwestorów, jednak wciąż niektóre z sektorów gospodarki pozostają poza ich zainteresowaniem. Najbardziej uderzającym przykładem jest rolnictwo, którego potencjał jest zupełnie niewykorzystany, a inwestycje zagraniczne w tej części gospodarki praktycznie nie istnieją. Podobnie ma się sprawa w przemyśle spożywczym.

Obecnie zagraniczny kapitał koncentruje się głównie w nieruchomościach, hotelach, restauracjach oraz działalności finansowej. Rolnictwo jest pomijane ze względu na wciąż wysokie ryzyko. Z tego też powodu banki wciąż niechętnie udzielają kredytów rolniczym przedsiębiorstwom. Rząd powinien podjąć strategię mocnego wsparcia rolnictwa, tak aby zmniejszyć ryzyko nieudanej inwestycji i uspokoić przedsiębiorców. Istotne jest dbanie o transparentność instytucji kontrolnych, rozszerzenie systemu dopłat dla rolników i ułatwienie do niego dostępu.

 

Źródła:  Scan-tv 1, Scan-tv 2, Koha Jone

About Piotr Zawodniak

KOMENTARZE