Home / Bałkany / Albania / Albania: Przyszła zima, wzrosła cena drewna opałowego

Albania: Przyszła zima, wzrosła cena drewna opałowego

W związku ze zwiększonym popytem na ten surowiec ceny poszły w górę i tak w miejscowości Kamza na przedmieściach Tirany metr sześcienny drewna bukowego kosztuje 2600 leków (19 EUR), a za kubik dębu należy zapłacić 2800 leków (20,4 EUR). Ceny drewna wzrosły od ubiegłego roku o około 300 leków (2,2 EUR) za metr sześcienny.

Znaczące spadki temperatur przypomniały mieszkańcom Albanii, że nadeszła już zima. W tym sezonie wiele rodzin używa drewna jako alternatywnego środka do ogrzania domów oraz gotowania.

Firmy zajmujące się sprzedażą drewna opałowego utrzymują jednak, że ceny nie wzrosły, i są nawet niższe niż rok temu. Poza kamerami TV SCAN sprzedawcy mówią, że na skutek szerzącego się bezrobocia zainteresowanie ludzi zakupem drewna jest minimalne. Według nich, nie nadeszła również pomoc z rządu dla najbardziej potrzebujących.

Wydaje się, że wzrost cen drewna opałowego zamienił ogrzewanie w luksus, na który przeciętny mieszkaniec Albanii nie może sobie pozwolić. Co roku mieszkańcy muszą stawiać czoła nieustannie rosnącym cenom gazu ziemnego, energii elektrycznej, a ostatnio także, jak do tej pory nadal najtańszej formie na ogrzanie domu, drewna opałowego.

 

Tekst: scan-tv, tłum. i red. Monika Jamroży

About Marta Kolczynska

KOMENTARZE