Home / Bałkany / Albania / Albania: Raiffeisen winny wzrostu rentowności obligacji – prezes Banku Albanii

Albania: Raiffeisen winny wzrostu rentowności obligacji – prezes Banku Albanii

Wycofywanie się obecnych w Albanii europejskich grup bankowych, w szczególności Raiffeisen, z inwestycji w albańskie papiery skarbowe spowodowało wzrost ich rentowności i redukcję wpływu obniżek stóp procentowych na gospodarkę, powiedział prezes Banku Albanii Ardian Fullani.

Udział Raiffeisen Bank w zakupach obligacji i bonów skarbowych spadł w I kwartale br. do 31,2% z 33,7% na koniec 2011 r., wynika z danych Ministerstwa Finansów. Równocześnie wzrosło zaangażowanie innych banków komercyjnych, do 37,8% z wcześniejszych 35,3%, a także innych inwestorów, w tym indywidualnych.

Pod koniec 2011 r. grupa Raiffeisen miała polecić albańskiej spółce-córce zmniejszenie ekspozycji w bonach i obligacjach albańskiego rządu w ramach szerszej polityki ostrożnościowej polegającej na redukcji portfela papierów skarbowych w ogóle, realizowanej w odpowiedzi na trudne warunki gospodarcze w strefie euro. Pododobne strategie wydają się realizować inne międzynarodowe grupy bankowe działające w Albanii.

Spadek popytu na papiery skarbowe ze strony inwestorów instytucjonalnych prowadzi zaś nieuchronnie do wzrostu rentowności, co można było zaobserwować szczególnie na początku roku, kiedy w kilku aukcjach nie udało się zrealizować planowanej podaży, a tym samym do podwyższenia kosztów finansowania deficytu budżetowego państwa.

Rentowność dwuletnich obligacji wzrosła do 8,75% w czerwcu z 7,38% w styczniu, 12-miesięcznych do 7,34% w lipcu z 7,11% w styczniu, a 6-miesięcznych pozostała praktycznie bez zmian i wyniosła w lipcu 6,24% wobec 6,23% w styczniu, wynika z danych Banku Albanii.

 

Źródło: TV Scan

About Marta Kolczynska

KOMENTARZE