Home / Bałkany / Albania / Albania: Rekordowa oferta w przetargu o Albpetrol

Albania: Rekordowa oferta w przetargu o Albpetrol

Nieznane nikomu bliżej amerykańskie konsorcjum inwestycyjne Vetro Silkroad Equity złożyło najwyższą ofertę 850 mln EUR za państwową spółkę naftową Albpetrol, poinformowało Ministerstwo Gospodarki, Handlu i Energetyki (METE). Wcześniej mówiło się, że Albania chciałaby otrzymać za Albpetrol ok. 400 mln EUR. Najwyższa oferta budzi jednak szereg wątpliwości, w tym co do samego faktu istnienia konsorcjum, czy zgodności złożonej dokumentacji z rzeczywistością.

W przetargu prywatyzacyjnym oferty w terminie do godz. 12 w dniu 7 września złożyło sześć podmiotów: oprócz Vetro Silkroad Equity zgłosiły się niemiecki Ecolog International, rosyjski Gazprom, kanadyjski Bankers Petroleum, chińskie konsorcjum Win Business oraz Amber Shine Inc. z siedzibą w Dubaju.

 

Odsiew ze względów formalnych

Tylko trzy firmy zakwalifikowały się jednak do drugiego etapu: Vetro Silkroad Equity, Bankers Petroleum i Win Business. Powodem dyskwalifikacji części oferentów jest fakt, że ofertom trzech pozostałych firm nie towarzyszyły wymagane gwarancje bankowe w wysokości 10% wartości inwestycji. Gwarancji przykłądowo nie złożył rosyjski Gazprom, zresztą jego propozycja 52 mln EUR nie miałaby szans z rywalami.

Specjalna Komisja Oceny Ofert pod przewodnictwem wiceministra gospodarki Sokola Dervishaja będzie rozpatrywać zakwalifikowane oferty pod względem formalnej poprawności dokumentacji, która powinna obejmować m.in. kopie wpisów do rejestrów i dokumenty świadczące o wiarygodności finansowej firm, a merytorycznej ocenie będzie podlegał biznesplan dotyczący zarządzania, rozwoju, czy modernizacji Albpetrolu.

 

Ameryka i Chiny walczą o Albanię

W drugim etapie prywatyzacji Albpetrolu zapowiada się więc walka kapitału północnoamerykańskiego z chińskim. Najpoważniejszym konkurentem Vetro Silkroad Equity jest Bankers Petroleum, który zaoferował za Albpetrol 303,8 mln EUR. Rynki finansowe muszą wiązać spore nadzieje z inwestycją tej firmy w Kanadzie, ponieważ zaraz po ogłoszeniu komunikatu o zakwalifikowaniu BP do drugiego etapuprzetargu ceny akcji spółki wzrosły o 11%.

W ciągu ostatnich dni doniesiono o spowodowanych przez Bankers Petroleum wybuchach w rejonie Visokë i Patos, co spowodowało protesty mieszkańców zaniepokojonych bezpieczeństwem swojego dobytku. Spółka jest też oskarżana, między innymi na podstawie informacji Wikileaks, o stosowanie w tych okolicach inwazyjnych technologii, które uniemożliwiają eksploatację tutejszych złóż w przyszłości.

 

***

Od samego początku przetarg prywatyzacyjny Albpetrolu przebiegał w atmosferze spekulacji i domysłów, co zresztą uzasadniał przebieg całej akcji. Przetarg wielokrotnie przekładano ze względu na brak lub niesatysfakcjonujące oferty, w międzyczasie Albpetrol zaopatrzono w cenne licencje zapewniające spółce właściwie monopol paliwowy w kraju, i „dziwnym zbiegiem okoliczności” transakcja zbliża się do rozstrzygnięcia w niecały rok przed wyborami parlamentarnymi latem 2013 r., w samą porę, żeby zatkać dziury w budżecie, zamknąć usta międzynarodowym organizacjom finansowym, i – przede wszystkim – sfinansować kolejną kampanię wyborczą premiera Saliego Berishy.

 

Wartość ofert:

1. Vetro Silkroad Equity – 850 mln EUR

2. Bankers Petroleum – 303,8 mln EUR

3. Win Business – 297,6 mln EUR

 

Amber Shine Inc. – 790 mln EUR

Gazprom – 52 mln EUR

Ecolog International – oferta nie zawierała ceny

 

Źródła: Mapo 1, 2, Gazeta Tema 1, 2, 3

About Marta Kolczynska

KOMENTARZE