Home / Bałkany / Albania / Albania rezygnuje z elektronicznego liczenia głosów
Albania wybory. Źródło: botasot.info

Albania rezygnuje z elektronicznego liczenia głosów

Na kilka dni przed wyborami parlamentarnymi 23 czerwca albańska Centralna Komisja Wyborcza zdecydowała o rezygnacji z realizacji pilotażowego projektu elektronicznego wspomagania procesu wyborczego w Tiranie i Fier po tym, jak testy systemów w obu okręgach skończyły się niepowodzeniem, informują albańskie media.

Powodem porażki testu systemu elektronicznego liczenia głosów w mieście Fier była zbyt duża liczba list wyborczych w stosunku do możliwości aparatury zczytującej, informuje serwis Top-Channel. W Tiranie z kolei maszyna nie radziła sobie z odczytywaniem informacji z podniszczonych dokumentów tożsamości.

W rezlultacie, na mocy decyzji Centralnej Komisji Wyborczej (Komisioni Qendror i Zgjeghjeve, KQZ) z 17 i 18 czerwca, wszystkie procedury w całym kraju realizowane będą ręcznie.

Przygoda z elektroniką kosztowała w sumie ok. EUR 2,5 mln. Dostawcą obu systemów jest hiszpańska firma Indra.

Wdrożenie elektronicznego systemu liczenia głosów w okręgu Fier i elektronicznej identyfikacji wyborców w Tiranie zostało przewidziane w art. 179/1 Kodeksu Wyborczego dodanym podczas nowelizacji Kodeksu w dniu 19 lipca 2012 r.

Źródło: Top Channel 1 i 2

About Marta Kolczynska

KOMENTARZE