Home / Bałkany / Albania / Albania: Rozwój turystyki także na północy kraju, inwestycje w Dolinie Valbony

Albania: Rozwój turystyki także na północy kraju, inwestycje w Dolinie Valbony

Projekt planowej zabudowy  turystycznej  jednego z najpiękniejszych regionów Albanii – Doliny Valbony opracowała gmina Margegaj. Nowy plan urbanistyczny ma zarówno podnieść atrakcyjność Valbony w oczach turystów, przynosząc  zysk mieszkańcom, jak i przysłużyć się ochronie środowiska naturalnego, zapobiegając zabudowie „na dziko”. Liczba wielopiętrowych hoteli zostanie ograniczona na rzecz mniejszych, bardziej przytulnych kwater.

Budynki na użytek turystów należą nie tylko do miejscowych mieszkańców, ale również do tych, którzy wyjechali z Valbony przed laty w poszukiwaniu pracy w innych częściach kraju i teraz wracają na rozwijającą się północ.

Kontynuowane są również prace nad drogą dojazdową do doliny na osi Dragobi-Valbone. Połowa 23-kilometrowej drogi (odcinek Margegaj-Dragobi) jest już gotowa. Budowa trasy  ruszyła w sezonie 2011, aktualnie zbliża się ku końcowi.

Valbona stanowi całoroczne centrum turystyczne, które tylko w sezonie letnim 2012 roku odwiedziło 28 tysięcy turystów, czyli 13% więcej niż w poprzednim roku.  Oficjalnie w Valbonie jest  110 miejsc miejsc w kwaterach turystycznych, nie odzwierciedla to jednak stanu realnego, ponieważ często również domy prywatne są wykorzystywane przez turystów. Valbona znajduje się w centrum Alp Albańskich  i rozciąga się na obszarze 8000 km2. Cały obszar ma status parku narodowego. Region dostarcza idealnych warunków do uprawiania sportów zimowych, średnia grubość  warstwy śniegu  w dolinie wynosi 94 cm a sięga nawet 224 cm. Valbona oprócz górskich stoków i lasów oferuje również liczne wodospady i jaskinie.

 

Źródło: 24-ore.com, Balkanweb, IloveTropoja.com

About Anna Kedzia

KOMENTARZE