Home / Bałkany / Albania / Albania: Rynek dobrowolnych ubezpieczeń emerytalnych rośnie o 25% k/k

Albania: Rynek dobrowolnych ubezpieczeń emerytalnych rośnie o 25% k/k

Wartość aktywów prywatnych funduszy emerytalnych wzrosła na koniec marca o 25% k/k do ALL 193 mln (EUR 1,38 mln), wynika z danych Komisji Nadzoru Finansowego (Autoriteti i Mbikqyrjes Financiare, AMF). Jak widać zatem, aktywność wyspecjalizowanych spółek na rynku dobrowolnych ubezpieczeń emerytalnych przynosi pierwsze rezultaty.

Mimo nadal niskiej liczby członków funduszy emerytalnych, wartość aktywów i wielkość inwestycji dokonanych przez firmy znacznie wzrosła w pierwszym kwartale tego roku.

Łączne nakłady inwestycyjne firm działających na rynku dobrowolnych ubezpieczeń emerytalnych wyniosły w I kwartale br. ALL 174 mln (EUR 1,24 mln), czyli o 16% więcej niż w całym roku 2011. Całość inwestycji ulokowana została w albańskie papiery skarbowe.

Inwestycje zrealizowane przez otwarte fundusze emerytalne w pierwszym kwartale bieżącego roku wygenerowały ok. ALL 2 mln (EUR 14,3 tys.) zysku netto.

Na koniec marca do OFE należało 6477 osób (3309 kobiet i 3128 mężczyzn), co stanowi wzrost o niecałe 2,89% k/k.

Na albańskim rynku dobrowolnych ubezpieczeń emerytalnych działają trzy podmioty:  Raiffeisen, Sigal czy SiCred, zarządzane przez odpowiednie grupy finansowe.

Największą firmą pod względem wartości aktywów jest Sigal, a za nią Raiffeisen i SiCred. Bardziej niż podział emerytalnego tortu liczy się jednak sama obecność dużych i stabilnych korporacji międzynarodowych, które ożywiają ten znajdujący się nadal w powijakach, choć niewątpliwie posiadający duży potencjał wzrostowy rynek.

 

Dane dot. albańskiego rynku prywatnych ubezpieczeń emerytalnych

 

Źródło: TV Scan, AMF

About Marta Kolczynska

KOMENTARZE