Home / Bałkany / Albania / Albania: Rynek lotniczy pod lupą Urzędu Ochrony Konkurencji

Albania: Rynek lotniczy pod lupą Urzędu Ochrony Konkurencji


Urząd Ochrony Konkurencji (Autoriteti i Konkurencës, AK) bada sytuację na rynku lotnictwa cywilnego oraz pozycję na nim albańskiego przewoźnika Belle Air. Jego konkurent, Albanian Airlines, któremu w listopadzie zeszłego roku zawieszono licencję, złożył skargę do AK, w której zarzuca faworyzowanie Belle Air i przyzwolenie na monopolizację wielu linii, szczególnie do Włoch. AK poinformowało, że ze względu na specyfikę rynku lotniczego konieczne będą konsultację z Urzędem Lotnictwa Cywilnego (Autoriteti i Aviaconit Civil, ACC). Rozmowy są chwilowo wstrzymane z powodu zachodzących zmian personalnych w zarządzie ACC.

Belle Air obsługuje 46% pasażerów i zajmuje dominująca pozycję na albańskim rynku lotniczym. Dwukrotnie w ciągu sześciu lat miało być rażąco faworyzowane przez urzędników. W 2006 roku ówczesny minister transportu odebrał licencję firmie Albatros Airways, co dało szansę rozpoczynającej dopiero działalność firmie Belle Air na ekspansję rynku.

Według eksperta ds. lotnictwa, zaproszonego do studia telewizji SCAN, Stavriego Vesha, na zmonopolizowanym rynku lotniczym konieczna jest interwencja. Państwo, działając w ramach zasad wolnego rynku, powinno stymulować rozwój nowych operatorów lotniczych tworząc atmosferę zdrowej konkurencji, która doprowadzi do zmniejszenia cen, poprawy bezpieczeństwa i jakości usług, mówił Vesho.

Źródło: Scan TV, 2, 3

About Piotr Zawodniak

KOMENTARZE