Home / Bałkany / Albania / Albania: Spada aktywność firm, niższe wpływy z CIT w I-VIII

Albania: Spada aktywność firm, niższe wpływy z CIT w I-VIII

Spada aktywność gospodarcza, czego dowodzą znacznie niższe niż rok temu wpływy podatkowe, wynika z danych Ministerstwa Finansów (Ministria e Financave).

W ciągu pierwszych ośmiu miesięcy br. Albania zebrała ALL 11,6 mld (EUR 83,2 mln) podatków od dochodów przedsiębiorstw, czyli o 16,6% mniej niż rok wcześniej i aż o 22,7% mniej niż przewidywał plan budżetowy, pokazują dane.

Część spadku jest wynikiem trudnej sytuacji finansowej przedsiębiorstw państowych, które podobnie jak Albańska Korporacja Energetyczna (KESH) onotowują straty. Reszta przypada na prywatny biznes, który również odczuwa spowolnienie gospodarcze, tłumaczy Ministerstwo Finansów.

Wpłąty podatkowe przyedsiębiorstw produkcyjnych spadły o 43,8%, budowlanych 0 19,4%, a usługowych o 17,3%, wynika ze szczegółowych danych Ministerstwa.

Najbardziej ucierpiały też najmniejsze firmy, te z obrotem poniżej ALL 8 mln (EUR 57 tys.) rocznie, podaje Ministerstwo.

Spadek wpływów podatkowych dowodzi pogorszenia sytuacji przedsiębiorstw, które z jednej strony odprowadzają niższe składki potakowe od zmniejszonych zysków, a z drugiej – częściej i z większą determinacją decydują się na przejście do gospodarki i różnym natężeniu odcieni szarości. Równocześnie jest to negatywny prognostyk na najbliższe miesiące, ponieważ zmniejszenie aktywności biznesu doprowadzi do spadku zatrudnienia, konsumpcji, i w ten sposób będzie nakręcało spiralę spowolnienia.

 

Dane: Wpływy podatkowe i celne styczeń-sierpień 2012 r.

 

Źródło: MinFin.gov.alGazeta Shqip

About Marta Kolczynska

KOMENTARZE