Home / Bałkany / Albania / Albania: Spada kredytowanie biznesu – 9M 2012

Albania: Spada kredytowanie biznesu – 9M 2012

We wrześniu udzielono mniej nowych kredytów niż w którymkolwiek miesiącu 2012 r., a także mniej niż rok wcześniej, wynika z danych Banku Albanii (Banka e Shqipërisë, BSh). Wartość nowych kredytów dla przedsiębiorstw wyniosła ALL 12 mld (EUR 86 mln), to jest o ponad ALL 10 mld mniej niż w tym samym okresie rok temu. W ciągu 9 miesięcy br. wartość nowych kredytów wyniosła ALL 160 mld (EUR 1,14 mld), czyli o 4% mniej r/r.

Spadek ilości udzielanych kredytów dotknął niemal wszystkich sektorów gospodarki, w tym handlu, który do sierpnia nadal odczuwał tendencje wzrostowe. Nowe kredyty udzielane dla sektora handlowego spadły do ALL 67 mld (EUR 478 mln), z ALL 69,5 mld (EUR 496 mln), które zostały udzielone w ciągu 9 miesięcy w zeszłym roku.

Tendencję spadkową można również zauważyć na przykładzie przemysłu przetwórczego, który w tym okresie otrzymał pożyczki w wysokości ALL 20 mld (EUR 143 mln), co stanowi spadek o prawie 13% w porównaniu z rokiem poprzednim.

Trwa również trend spadkowy w kredytowaniu budownictwa. W ciągu 9 miesięcy kredyty dla tego sektora osiągnęły wartość ALL 19,6 mld (EUR 140 mln), to jest o 11% mniej niż przedrokiem.

Jednocześnie w szybkim tempie rośnie kredytowanie hotelarstwa i gastronomii. W okresie styczeń-wrzesień 2012 branża ta zaciągnęła ALL 4,6 mln (EUR 33 mln) nowych kredytów, ponad dwukrotnie więcej niż w analogicznym okresie 2011 r.

Jeszcze większa była dynamika wzrostu nowych kredytów dla firm zajmujących się pośrednictwem finansowym – w ciągu trzech pierwszych kwartałów br. wartość nowych kredytów zwiększyła się ponad czterokrotnie do ALL 7,3 mld (EUR 52 mln).

Kryzys gospodarczy w Albanii uwidacznia się przede wszystkim spadkiem popytu na kredyty, ale także większą ostrożnością banków i zaostrzaniem warunków kredytowania wraz z rosnącym odsetkiem tzw. złych kredytów.

 

Dane: Nowe kredyty we wrześniu i w okresie styczeń-wrzesień 2012 r. ogółem i według sektorów gospodarki

 

Źródło danych: bankofalbania.orgTV Scan


About Marta Kolczynska

KOMENTARZE