Home / Bałkany / Albania / Albania: Spadają ceny paliw

Albania: Spadają ceny paliw

shekulli.com.al

Ceny paliw w Albanii spadły w ciągu ostatniego miesiąca o ok. ALL 10 (EUR 0,07) do ALL 176 (EUR 1,26) za litr oleju napędowego i do ok. ALL 180 (EUR 1,29) za litr benzyny, głównie z powodu osłabienia dolara wobec leka i spadku cen ropy na rynkach światowych, informuje Ora News. W rekordowym sierpniu 2012 r. ceny paliw przekroczyły nawet ALL 200.

Mimo że skala obniżek nie wydaje się znaczna, jest ona zauważalna dla kierowców. nie jest to znaczne obniżenie ceny za paliwo, jednak jest to dość istotny zastrzyk dla kieszeni kierowców.

Wpływ na obniżenie ceny ropy w kraju wywarły ceny na rynkach międzynarodowych, które spadły w wyniku dewaluacji dolara wobec innych walut.

Obniżenie cen paliw zostało również odnotowane w grudniowym raporcie instytutu statystycznego INSTAT, zgodnie z którym cena oleju napędowego spadła w grudniu o 0,1% a benzyny o 0,2%.

Obniżki cen ropy na rynkach międzynarodowych znajdują zwykle odzwierciedlenie w cenach na albańskich stacjach benzynowych z pewnym opóźnieniem, właściciele stacji i importerzy odpierają jednak zarzuty o zwlekanie z obniżkami i narzekają na podatek importowy od paliwa w wysokości ALL 7 / litr, który znacznie redukuje zyskowność ich interesu.

Likwidacja podatku od importu ropy naftowej byłaby pozytywnym impulsem dla krajowego przemysłu petrochemicznego, i dzięki temu ceny na rynku byłyby niższe, oceniają eksperci. Albania jest uznawana za kraj o znacznych rezerwach ropy naftowej, ale dotychczas brak jest odpowiedniej polityki wsparcia, która zniechęcałaby do eksportu i sprzyjała przetwórstwu krajowej ropy.

 

Źródło: shekulli.com.al

About Marta Kolczynska

KOMENTARZE