Home / Bałkany / Albania / Albania: Spadają wpływy celne, winny niższy import paliw

Albania: Spadają wpływy celne, winny niższy import paliw

Wpływy celne w ciągu pierwszych dwóch miesięcy roku wyniosły ALL 16,5 mld (EUR 118 mln) zamiast planowanych ALL 17,1 mld (EUR 122 mln), m.in. z powodu drastycznego spadku importu paliw, pisze dziennik Shekulli.

Na początku roku spółki wykorzystywały rezerwy zgromadzone dzięki znacznie wzmożonemu importowi w grudniu 2011 r., co pozwoliło na uniknięcie nowych opłat od oleju napędowego i benzyny nałożonych na mocy lipcowej ustawy, która znosiła m.in. cło importowe na samochody zastępując je rocznym podatkiem od użytkowania pojazdu.

Nową opłatę importową na benzynę wprowadzono w dwóch etapach: od 24 sierpnia 2011 r. w wysokości ALL 5/l (ALL 6/l z VAT), a od 1 stycznia 2012 r. na poziomie ALL 7/l (ALL 8,4/l z VAT).

Obecnie litr benzyny kosztuje przeciętnie ALL 193/l (EUR 1,38/l), a oleju napędowego niewiele mniej, bo ALL 190/l (EUR 1,36/l). Z tego koszt paliwa to ok. ALL 90-100.

Innych przyczyn niższego importu paliw przedstawiciel Stowarzyszenie Spółek Paliwowych Bardhi Sejdarasi upatruje w ograniczonym popycie konsupcyjnym, przesunięciu przez rząd przetargu na zaopatrywanie w paliwo instytucji państwowych, oraz wzrost produkcji krajowej.

 

Źródło: Shekulli

About Marta Kolczynska

KOMENTARZE