Home / Bałkany / Albania / Albania spada w międzynarodowych rankingach gospodarczych

Albania spada w międzynarodowych rankingach gospodarczych

Albania zajmuje nie najlepsze miejsce w rankingach mierzących stan gospodarki i wolności gospodarczej. Brak wolnorynkowych reform spowodował, że kraj zanotował kolejne obniżenie ratingu w najważniejszych ekonomicznych raportach: Doing Business sporządzony przez Bank Światowy i Global Competitiveness Report autorstwa World Economic Forum

 

W roku 2012 ukazały się kolejne raporty dotyczące krajowych gospodarek. Najważniejsze z nich to Doing Business stworzony przez Bank Światowy (The World Bank, WB) oraz Global Competitiveness Report autorstwa Światowego Forum Ekonomicznego (World Econonomic Forum, WEF). Chociaż oba raporty dotyczą wzrostu gospodarczego, ich metodologia jest różna. Ranking stworzony przez WB bada czynniki bezpośrednio wpływające na środowisko biznesowe i skupia się na takich warunkach jak: bariery administracyjne, biurokracja, dostępność zawodów, płacenie podatków, czas potrzebny na otrzymanie pozwolenia na budowę i podpięcie elektryczności. Raport WEF natomiast ocenia ogólny stan gospodarki, zawierając elementy nieuwzględnione przez WB, czyli: ludność, PKB, infrastruktura, inflacja, przestępczość, edukacja czy bliskość znaczących rynków.

Albania znalazła się w środkowej części obu rankingów: 82. miejsce dla rankingu WB i 89. w rankingu WEF. Warto przy tym nadmienić, że Albania zanotowała spadek w stosunku do roku 2011 odpowiednio o 5 miejsc dla WB i 11 miejsc dla WEF. Nie jest to optymistyczny wynik, zwłaszcza biorąc pod uwagę sąsiednią Macedonię, która w rankingu WB zajęła bardzo dobrą  22. pozycję, przy czym na miejscu 6. sklasyfikowano łatwość proceduralną przy zakładaniu firmy. Jednakże w rankingu WEF, po uwzględnieniu pozostałych czynników, Macedonia zajęła dopiero 80. lokatę.

Problemem Albanii jest nadal ogromna liczba procedur niezbędnych do zdobycia pozwolenia na budowę a także przy płaceniu podatków. Według rankingu WB do zdobycia pozwolenia na budowę należy przejść przez 23 procedury, które łącznie trwają 331 dni. Pod tym względem Albania zajęła 183. miejsce (dla porównania Macedonia 61.). Również podpięcie elektryczności jest nie lada wyzwaniem dla albańskiego przedsiębiorcy: musi przejść przez 6 procedur trwających 177 dni.

Do inwestowania w Albanii przedsiębiorców zniechęca równocześnie polityka podatkowa; przeciętny albański przedsiębiorca musi oddać państwu aż 38,5% swojego dochodu w postaci 44 różnych podatków. Na wypełnianiu formalności podatkowych spędza średnio 371 godzin w ciągu roku (w Macedonii 117).

Albania, podobnie jak i większość krajów regionu jest też zacofana infrastrukturalnie, co znacznie zaniża ich pozycje w rankingach. Chodzi tu przede wszystkim o infrastrukturę drogową.

Inwestowanie w Albanii ma jednak szereg korzyści. Zarówno raport WB jak i WEF docenia łatwość zakładania firm, mianowicie już po zaledwie 10 dniach można rozpocząć działalność gospodarczą. Z pozytywów należy także wymienić niewielką ilość regulacji zawodowych oraz dobrze rozwiniętą ochronę inwestorów, czyli zakres jawności spółki oraz zakres odpowiedzialności zarządu przed współudziałowcami.

Dobrze oceniony został także albański rynek pracy, przede wszystkim jego elastyczność oraz produktywność albańskich pracowników.

 

Wnioski:

Albański rząd dalej wykazuje inercję pod względem tworzenia warunków przyjaznych dla inwestorów. Albania powinna przede wszystkim wziąć przykład z Macedonii, która skuteczniej radzi sobie z biurokracją i upraszcza procedury rejestrowania działalności gospodarczej, tak, że wszelkich formalności można obecnie dopełnić w jednym miejscu, w ciągu zaledwie 4 godzin. Aktualnie wdrażane są też rozwiązania umożliwiające rejestrację firm oraz płacenie podatków drogą elektroniczną. Macedoński rząd stosuje tzw. „gilotynę legislacyjną”, która ma za zadanie zniwelowanie większości przepisów hamujących rozwój gospodarczy. Jak się okazuje takie działania przynoszą sukces, czego wynikiem jest wysoka pozycja Macedonii w rankingu WB.

 

Źródło: doingbusiness.org, webforum.org

About Marta Kolczynska

KOMENTARZE