Home / Bałkany / Albania / Albania: Spadki na rynku ubezpieczeń odzwierciedlają zastój w kredytowaniu

Albania: Spadki na rynku ubezpieczeń odzwierciedlają zastój w kredytowaniu

Rynek ubezpieczeń w Albanii zamknął pierwszą połowę 2012 roku spadkiem przychodu składkowego o 5,6% r/r do ALL 4,07 mld (EUR 29,1 mln), a liczby zawartych umów o 25,4% r/r 469,4 tys., wynika z najnowszych danych Komisji Nadzoru Finansowego (Autoriteti i Mbikëqyrjes Financiare, AMF). Szczególnie znaczące jest niższe zainteresowanie indywidualnym ubezpieczeniem kredytobiorców, o ok. 20% odnośnie tak i wartości składek przypisanych brutto, jak i liczby zawartych umów, co stanowi odbicie spowolnienia na rynku długoterminowych kredytów bankowych.

Ogółem w segmencie ubezpieczeń majątkowych, na które przypada prawie 90% rynku, wartość składek przypisanych brutto zmniejszyła się o 4,7% r/r,  a w przypadku ubezpieczeń na życie aż o 10,7% r/r. Spośród prawie 470 tys. nowo zawartych umów 436,2 tys. dotyczyło ubezpieczeń majątkowych (o 24,8% mniej r/r), a 33,2 tys. ubezpieczeń na życie (o 32,3% mniej r/r).

W segmencie ubezpieczeń na życie do ogólnego pogorszenia sytuacji najbardziej przyczyniło się ograniczone zainteresowanie najważniejszym produktem, czyli indywidualnym ubezpieczeniem na życie kredytobiorcy, które jest obowiązkowe w przypadku zaciągnia długoterminowych kredytów bankowych. Produkt ten zanotował 21,5%-owy spadek przychodów składkowych i 19,3%-owe zmniejszenie liczny nowozawartych umów w porównaniu z pierwszym półroczem 2011 r.

Poza rynkiem ubezpieczeń na życie, największego spadku doświadczyły ubezpieczenia wypadkowe i chorobowe, których przychody składkowe obniżyły się o 32,1% r/r, a liczba podpisanych umów o 42,3% r/r. Jest to zapewne spowodowane niższą liczbą wyjazdów zagranicznych obywateli Albanii w porównaniu z boomem wyjazdowym na początku 2011 r. po liberalizacji reżimu wizowego z końca 2010 r.

W okresie styczeń-czerwiec br. o połowę spadły też przychody od tzw. zielonych kart, czyli od odpowiedzialności cywilnej za granicą, mimo że po liberalizacji rynku, która miała miejsce w ubiegłym roku, ceny polis z tym segmencie zostały znacząco zredukowane.

Zmniejszonych przychodom składkowym towarzyszyły wyższe o 36% niż rok wcześniej wypłaty odszkodowań. Wskaźnik odszkodowania – składki wyniósł 37% , w porównaniu do 25% w I połowie 2011 r.

 

Źródło: TV Scan, AMF.al

About Marta Kolczynska

KOMENTARZE