Home / Bałkany / Albania / Albania: Społeczeństwo obywatelskie przyszłością kraju

Albania: Społeczeństwo obywatelskie przyszłością kraju

Sześćdziesięcioro najlepszych uczniów z Vlory, Kukësu i Tirany miało dzisiaj okazję zobaczyć jak funkcjonują najważniejsze urzędy w państwie. Młodzież została przyjęta przez prezydenta, Bamira Topiego, premiera, Saliego Berishę, marszałka sejmu, Jozefinę Topali oraz przez członków Trybunału Konstytucyjnego. Było to możliwe dzięki współpracy Ministerstwa Edukacji i Nauki oraz OBWE, które chcą w ten sposób zaangażować młodych w życie publiczne oraz promować idee aktywności obywatelskiej.

– Uczniowie w czasie, który spędzają w szkole powinni uczyć się wartości, które zachowają na całe swoje dorosłe życie. Zadaniem szkół jest propagować i rozwijać ideę aktywnego uczestnictwa w życiu społecznym, szczególnie w kraju o tak młodej demokracji – mówił dzisiaj  na spotkaniu z uczniami Szef Obecności OBWE w Albanii Eugen Wollfarth. Przypomniał też o konieczności zmian w systemie edukacji obywatelskiej, tak aby była ona możliwie najefektywniejsza i jednocześnie atrakcyjna i ciekawa dla młodzieży.

Wollfarth pogratulował szcześliwej sześćdziesiątce oraz zagwarantował, że OBWE dalej będzie udzielać swojego wsparcia przy przy tworzeniu programu reform. Ambasador podziękował za dotychczasową współpracę i zachęcił do dalszych wysiłków.

Minister edukacji i nauki, Myqerem Tafaj, przyznał że Albani w niektórych dziedzinach brakuje doświadczenia i nie obyłoby się bez pomocy zagranicznych ekspertów.
Tekst: albpress.org, balkanweb.com, tłum. i red. Piotr Zawodniak

About Marta Kolczynska

KOMENTARZE