Home / Bałkany / Albania / Albania: Spowalnia inflacja, we wrześniu 2,6% r/r

Albania: Spowalnia inflacja, we wrześniu 2,6% r/r

Inflacja zwolniła nieco we wrześniu wnioskując ze spadku indeksu cen konsumpcyjnych do 2,6% z 2,8% w sierpniu i 2,7% w lipcu, wynika z danych Instytutu Statystycznego (INSTAT). Tempo wzrostu cen utrzymuje się w granicach celu inflacyjnego Banku Albanii, tj. 1-3%.

We wrześniu najbardziej rosły w skali roku ceny żywności i napoi (4,2% r/r, w tym owoców o 17% i warzyw o niecałe 13%) oraz transportu (4,6% r/r). O ponad 21% r/r wzrosły też ceny zaopatrzenia w wodę. Spadały zaś ceny odzieży i obuwia (2,1% r/r).

W porównaniu do sierpnia zaś w największym stopniu wzrosły ceny wyrobów tytoniowych (o 3,1% m/m) i ryb (1,7% m/m), a powyżej 1% m/m również niektórych produktów żywnościowych oraz gazet i książek. Jednocześnie najbardziej spadły ceny czynszów (o 2,3% m/m).

Średnioroczna inflacja pozostaje w granicach celu inflacyjnego Banku Albanii, tj. między 1% a 3%. We wrześniu Bank Albanii ponownie odstąpił od zmian stóp procentowych, które w lipcu ustalono na najniższym w historii poziomie ze stopą referencyjną równą 4%.

 

Zestawienie miesięcznych i rocznych zmian CPI w okresie styczeń-wrzesień 2012 r.

 

Źródło: INSTAT

About Marta Kolczynska

KOMENTARZE