Home / Bałkany / Albania / Albania: Status kandydata UE możliwy w grudniu dzięki poprawnym wyborom i pozytywnym sygnałom polityków – Sequi
Ettore Sequi gazetametropol.com

Albania: Status kandydata UE możliwy w grudniu dzięki poprawnym wyborom i pozytywnym sygnałom polityków – Sequi

Albania może uzyskać status kandydata do członkostwa w Unii Europejskiej w grudniu br., powiedział Ambasador UE w Tiranie Ettore Sequi w wywiadzie dla portalu Top Channel. Sequi pozytywnie ocenił przebieg wyborów parlamentarnych z 23 czerwca apelując jednocześnie o sprawne przekazanie władzy nowemu rządowi i atmosferę kompromisu.

- Uzyskanie statusu kandydata jest zdecydowanie wykonalne – powiedział Sequi. – Postępy zostaną poddane ocenie w październiku, kiedy zaprezentowany zostanie raport, i sytuacja wyjaśni się w grudniu podczas spotkania Rady [Europejskiej], gdzie kraje członkowskie odniosą się do naszych rekomendacji.

Odnosząc się do dalszej integracji europejskiej Albanii, Ambasador Sequi optymistycznie, choć bardzo ogólnie wypowiadał się o szansach na przezwyciężenie trudności na tej drodze.

- Wielokrotnie mówiłem, że albańscy liderzy mają potencjał, żeby skończyć z dotychczasową kulturą konfrontacji, i rozwijać pozytywną atmosferę, którą dało się odczuć po wyborach – powiedział. – To jest dokładnie to, czego Albania potrzebuje, i na co zasługują Albańczycy.

Sequi pozytywnie ocenił powyborcze wystąpienia lidera zwycięskiej koalicji Ediego Ramy.

- Wypowiedzi pana Ramy były dla nas krzepiące, kiedy mówił o porozumieniu, stabilnej władzy, o mediach – mówił. – Ostatnie wydarzenia i wystąpienia liderów politycznych z ostatnich dni były ważne jako przejaw europejskiej mentalności, która, jak sądzę, staje się ważną wartością dla społeczeństwa, liderów i intelektualistów.

Źródło: Top Channel

About Marta Kolczynska

KOMENTARZE