Home / Bałkany / Albania / Albania: Stopa bezrobocia wzrośnie do 24,8% do końca roku, dalsze pogorszenie nastrojów konsumentów – Bank Albanii

Albania: Stopa bezrobocia wzrośnie do 24,8% do końca roku, dalsze pogorszenie nastrojów konsumentów – Bank Albanii

Stopa bezrobocia wzrośnie do 24,8% do  końca roku z 13,3% na koniec I kwartału, szanuje Bank Albanii (Banka e Shqipërisë, BSh). Wzrostowi bezrobocia oraz cen towarzyszy pogorszenie nastrojów konsumentów, co przekłada się na spadek konsumpcji i popytu wewnętrznego, ostrzega Bank.

Do końca trzeciego kwartału oficjalne dane opublikowane przez Instytut Statystyczny zanotowały poziom 13,3%, natomiast w drugiej połowie roku spodziewane jest niemal podwojenie tej liczby, wynika z raportu Banku Albanii. W tym kwartale, według prognoz, konsumenci mogą się spodziewać wzrostu kosztów życia do 3,2% w porównaniu z tym samym okresem w zeszłym roku.

Według raportu Banku Albanii opartego o indeks zaufania konsumentów, negatywny wpływ na reakcję konsumentów będzie mieć również wzrost cen produktów codziennych, które zgodnie z szacunkami wzrosną o 8,2% w przyszłym roku. Innym negatywnym wskaźnikiem jest aktualna sytuacja finansowa, która zanotowała spadek o 11,9%.

Wzrost cen oraz niepewna sytuacja zatrudnienia spowodowała spadek konsumpcji i wzrost oszczędności. Albańczycy przewidują zwiększenie oszczędności o 1% w przyszłym roku, co spowoduje spadek konsumpcji o tą samą wartość. W tym czasie konsumenci powstrzymają się od dużych zakupów i ten wskaźnik zanotuje spadek o 47,9%.

„Wskaźnik zaufania konsumentów spadł o 14,5% w drugim kwartale roku 2012. W trakcie tego okresu, konsumpcja zanotowała najniższy poziom w przeciągu 5 lat. Zdaniem ekspertów Banku Albanii, spadek konsumpcji będzie się wiązał ze zmniejszeniem popytu krajowego i spadkiem poziomu dochodów gospodarstw domowych w najbliższym czasie”, czytamy w raporcie Banku Albanii.

 

Źródło: 24-ore.com

About Marta Kolczynska

KOMENTARZE