Home / Bałkany / Albania / Albania: Susza i kłopoty finansowe CEZu grożą (kolejnym) kryzysem energetycznym

Albania: Susza i kłopoty finansowe CEZu grożą (kolejnym) kryzysem energetycznym

Długotrwała susza oraz równoczesne maksymalne wykorzystanie mocy elektrowni wodnych, spowodowały znaczny spadek poziomu wód sztucznego jeziora Fierzë, największej elektrowni wodnej na rzece Drin. Winą za nadmierną, i potencjalnie katastrofalną w skutkach, eksploatację zbiornika obwiniany jest dystrybutor energii CEZ Shpërndarje, który nie jest skłonny zagwarantować wielkości importu wystarczającej do zaspokojenia potrzeb energetycznych kraju.

Obecnie poziom wody w zalewie Fierzë wynosi ok. 267 metrów n.p.m., ok. 25 metrów niżej niż na początku lipca. Stan wody obniża się o przynajmniej pół metra dziennie i jedynym rozwiązaniem jest ograniczenie produkcji energii i zwiększenie importu, uważają przedstawiciele Albańskiej Korporacji Energetycznej (Korporata Elektroenergjitike Shqiptare, KESH) zarządzająceh elektrowniami wodnymi Fierzë, Koman i Vau i Dejës.

Za import odpowiedzialny jest jednak CEZ, który unikając zwiększonych wydatków finansowych nadmiernie obciąża krajowe elektrownie. W takiej sytuacji interweniować powinien rząd, uważa KESH, jednak nic nie wskazuje na to, żeby jakiekolwiek kroki z tej strony zostały podjęte.

Przedstawiciele CEZ nie kwestionują odpowiedzialności spółki za import energii, dodają jednak, że nie pozwala na to jej sytuacja finansowa, którą w ostatnim czasie pogorszyły znacznie decyzje podatkowe oraz grzywna Urzędu Regulacji Energetyki (Enti Rregullator i Energjisë, ERE) w wysokości EUR 35 mln.

Ogółem dług CEZ Shpërndarje ma wynosić ponad USD 500 mln, pisze Gazeta Shqip. Niedawne orzeczenie sądu nakazujące wodociągom zapłacenie USD 13 mln zaległości nie poprawi istotnie tej sytuacji. Długi ma takżę KESH, co najmniej 150 mln USD, z których część należy do banków, jak i innych podmiotów gospodarczych. Dodatkowo zarówno KESHowi, jak i CEZowi, właśnie z powodu nadmiernego zadłużenia, grozi zablokowanie kont bankowych, co skutecznie wykluczyłoby oba podmioty z jakichkolwiek transakcji finansowych.

Innymi słowy, sytuacja energetyczna wpadła w niebezpieczną spiralę wzajmnego zadłużenia i wzajemnych oskarżeń, i wydaje się, że do rozwiązania sytuacji potrzebna jest obecnie interwencja państwa. W razie ostrego kryzysu energetycznego i przerw w dostawie prądu do konsumentów państwo zapewne zareaguje, podobnie jak to miało miejsce w przeszłości, jednak chciałoby się mieć nadzieję, że tym razem kryzysowemu działniu towarzyszyć będą zmiany systemowe uzdrawiająca albańską energetykę w dłuższym terminie niż koniec zimy.

 

Źródło: gazeta-shqip.com

About Marta Kolczynska

KOMENTARZE