Home / Bałkany / Albania / Albania: Susza i zima: KESH potrzebuje kolejnych EUR 80 mln, żeby zapewnić ciągłość dostaw prądu

Albania: Susza i zima: KESH potrzebuje kolejnych EUR 80 mln, żeby zapewnić ciągłość dostaw prądu

Państwowa Korporacja Energetyczna Albanii (KESH) potrzebuje wsparcia w wysokości ALL 11 mld (EUR 78,8 mln) żeby przetrwać trwający kryzys energetyczny w kraju, dowiedzieli się nieoficjalnie reporterzy Balkan Insight i Gazeta Shqip od źródła w spółce. W grudniu rząd udzielił KESH-owi gwarancji kredytowych na ALL 4,5 mld (EUR 33 mln), żeby zapewnić import energii i trwałość dostaw.

– Ta gwarancja [kredytowa] została wykorzystana żeby zapłącić rachunki z listopada i grudnia, a teraz w styczniu i lutym korzystamy z debetu na koncie, już na 150 milionów euro – powiedział BI informator. – Teraz banki nie chcą nam już pożyczać, a krajowa konsumpcja elektryczności rośnie.

Albański główny producent energii stoi w obliczu trudności w zapewnieniu dostaw wywołanych połączeniem wielomiesięcznej suszy, chwilowego znacznego ochłodzenia i nagromadzenia niezapłaconych należności od dystrybutora energii CEZ Shpërndarje.

KESH dopiero co zawarł kontrakt na import 2 mln kWh dziennie w lutym za ok. EUR 2,5 mln, jednak – jak pisze Gazeta Shqip – przyszłość wygląda niepewnie. KESH z nadzieją zwraca teraz oczy ku Ministerstwu Finansów, które samo znajduje się w nienajlepszej sytuacji. Ministerstwo ma prowadzić negocjacje z CEZ-em dot. spłaty zadłużenia wobec KESH-u, dowiedział się Top Channel. Innym wyjściem byłoby skierowanie płatności instytucji dla CEZ-u bezpośrednio do KESH-u.

W 2010 r. KESH wyprodukował ok. 7 mld kW, w 2011 r. ok. 4 mld kW. Oczekuje się, że w 2012 r. produkcja wyniesie ok. 3 mld kW, wtedy przynamniej 1,7 mld kW będzie musiało pochodzić z importu. Tymczasem na sztucznym jeziorze Fierzë poziom wody nadal pozostaje bardzo niski, wynosi tylko 264 m n.p.m.

W 2007 r. susza, która opanowała Bałkany, zmniejszyła zdolność wytwórczą elektrowni wodnych KESH-u, co doprowadziło do przerw w dostawach prądu, niekiedy do 16 godzin dziennie.

Rok wcześniej Ministerstwo Finansów szacowało, że w 2006 r. przerwy w dostawie energii kosztowały Albanię 1 pproc. Wzrostu PKB.

W system energetyczny Albanii nie dokonywano większych inwestycji od lat 1980., kiedy komunistyczne władze wstrzymały budowę nowych tam i elektrowni wodnych.

Szacuje się, że system ten wymaga pilnie przynajmniej miliarda euro inwestycji, żeby wyeliminować ryzyko przerw w dostawie prądu.

 

Tekst: Gazeta Shqip, Top Channel, Balkan Insight, tłum. i red. Marta Kołczyńska

About Marta Kolczynska

KOMENTARZE