Home / Bałkany / Albania / Albania: Święta w kraju, ewentualnie u sąsiadów

Albania: Święta w kraju, ewentualnie u sąsiadów

Liczba Albańczyków spędzających święta za granicą spadła o 1/5 w porównaniu z rokiem poprzednim, wynika z informacji stołecznych biur turystycznych. Wyjeżdżający wybierają najchętniej kraje regionu, a elita – Francję i Włochy. Tradycja spędzania świąt, w przypadku Albanii chodzi raczej o Nowy Rok niż Boże Narodzenie, w domu, w gronie rodzinnym trzyma się zatem mocno.

– Zmniejszyło się zainteresowanie wyjazdami za granicę w okresie świątecznym – mówi menadżerka jednego z biur w Tiranie dodając, że mieszkańcy stolicy wyjeżdżają najczęściej do krajów sąsiednich, Macedonii i Czarnogóry, ze względu na niższe koszty i możliwość dojazdu własnym samochodem.

Dużym zainteresowaniem cieszy się również Turcja, konkretnie Stambuł, ze względu na wspólne tradycje, jak tłumaczą pracownicy biur.

Tirańska elita, wysocy urzednicy, biznesmeni i pewna liczba młodych z dobrze sytuowanych rodzin upodobała sobie Francję i Włochy.

– Liczba osób, które wyjadą do Włoch czy Francji to ok. 200 osób w całej Albanii – powiedział szef jednego z najbardziej znanych biur turystycznych w Tiranie.

Dotychczas nie otrzymał żadnego zapytania dot. spędzenia Nowego Roku w Albanii przez obcokrajowców.

 

Tekst: Gazeta Shqip, tłum. i red. Marta Kołczyńska

About Marta Kolczynska

KOMENTARZE