Home / Bałkany / Albania / Albania świętowała: 100 lat niepodległości

Albania świętowała: 100 lat niepodległości

Tegoroczne obchody dnia niepodległości Albanii były niezwykłe, bowiem już sto lat minęło od pamiętnego dnia 28 listopada 1912 roku, gdy we Wlorze została podpisana Deklaracja Niepodległości i tym samym zakończył się 500-letni okres panowania imperium osmańskiego.

Najokazalsze uroczystości odbyły się w Tiranie oraz w mieście, w którym miała swój początek historia niepodległej Albanii – we Wlorze. To tam przed południem uroczyście podniesiono flagę, najważniejszy symbol albańskiej tożsamości, oddano hołd na grobie Ismaila Qemaliego, przywódcy ruchu narodowościowego, pierwszego premiera albańczyków, oraz złożono wieńce przy Pomniku Niepodległości.

Uroczystości we Wlorze [komentarz w języku albańskim]

Ten nieco poważniejszy nastrój pozostał we Wlorze, a politycy przenieśli się do Tirany, gdzie na świętujących czekały główne atrakcje. Tłumy przybyły na ulice Tirany skutecznie blokując dojazd do centrum zmotoryzowanym. Władze celne były zmuszone zwiększyć liczbę celników na przejściach granicznych, żeby podołać napływowi Albańczyków z sąsiednich krajów, gdzie znajdują się duże diaspory albańskie. Samych mieszkańców Kosowa miało przybyć do Albanii 33 tysiące.

Ulice Tirany pełne były tradycyjnych pieśni i tańców. Zamieniło się od czerwieni wymieszanej z czernią na niesionych przez młodych i starych flagach, ubraniach, czapkach, chustach, butach, parasolach i wreszcie wymalowanych twarzach. Sklepikarze z ożywieniem przyznawali, że to dni ich prosperity, gdyż sprzedaż gadżetów z dwugłowym orłem szła jak nigdy.

Z całego kraju przyjechały zespoły muzyki folklorystycznej, więc zabawie nie było końca. Przed Galerią Sztuki można było obejrzeć wystawę na 100 lecie Albanii, zrobić sobie zdjęcie z postacią historyczną, a w pobliskim parku młodzieży czekało mnóstwo atrakcji dla dzieci.

Po południu przez plac Skenderbega w obecności najważniejszych w państwie i dyplomatów z innych krajów przemaszerowały Siły Zbrojne Albanii z honorową delegacją sił kosowskich oraz stukrotnie wystrzelono z armat. Sali Berisha wygłosił przemówienie o poległych dla narodu albańskiego, dzięki którym flaga albańska tyle dzisiaj znaczy. Pod koniec parady odbył się pokaz fajerwerków.

Materiał z parady [komentarz w języku albańskim]

Specjalnie na tegoroczne święto przygotowano olbrzymi tort ważący 18 tysięcy kilogramów. Ciasto w narodowych kolorach, o powierzchni 550 metrów kwadratowych, spoczęło przed budynkiem Opery. Niestety ciasto nie zostało wpisane do księgi rekordów Guinessa bo jego wykonanie polecono 200 osobnym firmom.

Po południu premierzy Albanii i Kosowa oraz prezydenci Tirany i Kosowa przystąpili do krojenia przysmaku. Niestety rządzący się swoimi prawami tłum w pewnym momencie silnie naparł do przodu i przypuścił atak na tort, który został podeptany. Albańczycy dzwonili później do siebie, aby ze śmiechem zmieszanym z oburzeniem komentować obraz obrzucających się słodką masą rodaków i pakujących kawały tortu do siatek i misek.

Był to jedyny incydent, który i tak nie był w stanie rozwiać atmosfery ogólnej radości. Większość była szczęśliwa z samego dnia wolnego od pracy, jednak wielu czekało na wieczorne koncerty. Gwoździem programu był występ wojującej ostatnio na scenie światowej Rity Ory. Piosenkarka z Kosowa jeszcze przed przylotem w środę na tirańskie lotnisko podsycała atmosferę na swoim Twitterze informując fanów, że z przejęcia nie może złapać oddechu. Fragmenty koncertu (niestety w nie najlepszej jakości) można obejrzeć tutaj i przekonać się, że oddychanie szło Ricie niezgorsza:

Występ Rity Ory, fragment 1.
Występ Rity Ory, fragment 2.

A gdy emocje już opadły

Dzień po uroczystościach było mnóstwo do sprzątania, szczególnie po torcie pod Operą i na placu Matki Teresy, gdzie odbyły się wieczorne koncerty.

Amnestia w więzieniach

Dyrekcja generalna więziennictwa ogłosiła w środę, że warunkowo zwolni część swoich więźniów. Procedury ułaskawienia trwały do godzin nocnych przy zachowaniu wszelkich środków bezpieczeństwa. Amnestią objęto 220 osób, z których zdjęto całość wyroków, a 160 osobom zmniejszono kary więzienia o jedną czwartą.

Pierwsze dziecko

Dziewczynka o imieniu Rozalinda jest pierwszym dzieckiem narodzonym po wkroczeniu Albanii w drugie stulecie niepodległości, poinformowała telewizja Scan. Dziecko przyszło na świat w Gjirokastrze w środę o drugiej w nocy. Nam pozostaje jedynie życzyć, aby szczęśliwie żyło się jej żyło we własnej ojczyźnie, tak jak i wszystkim Albańczykom już tylko lepiej.

Źródła: Panorama 1, 2; Scan TV 1, 2, 3; Gazeta Shqip, Shekulli 1, 2

About Piotr Zawodniak

KOMENTARZE