Home / Bałkany / Albania / Albania: Tirana walczy z zawyżonymi cenami żywności

Albania: Tirana walczy z zawyżonymi cenami żywności

Władze stolicy wypowiedziały wojnę nieuczciwym sprzedawcom i zawyżanym cenom – od tego roku nie będą zezwalać na sprzedaż towarów bez etykiety określającej cenę, jakość oraz pochodzenie produktu. Łamiących tę zasadę spotkają konsekwencje prawne, a nazwa produktu i producenta zostanie podana do publicznej wiadomości, zapowiedział wicemer Edmond Panariti pod koniec grudnia, kiedy ta praktyka co roku jest szczególnie natężona. Planowane jest także udostępnienie sprzedawcom powierzchni za Pałacem Kultury w centrum Tirany, gdzie sprzedawcy będą mogli sprzedawać swoje towarty w cenach hurtowych.

– Mamy kilka sposobów jak poradzić sobie z zawyżaniem cen artykułów. Każdy z nich jest ukłonem w stronę uczciwych sprzedawców, którzy utrzymują przyzwoite ceny gwarantujące im zysk, ale nie krzywdzące klientów. Tym sprzedawcom urząd miasta odda do dyspozycji powierzchnię w centrum miasta – mówił Panariti przed świętami.

Zapewnił równocześnie, że urząd miasta nie ma zamiaru wpływać na zasady wolnego rynku, ale jednocześnie nie pozwoli na żadne przejawy nadużyć wobec klientów.

Dotychczas, pomimo podejmowanych wysiłków, co roku dochodzi do sztucznego zawyżania cen, szczególne w okresie świątecznym. W grudniu ceny żywności i napoi alkoholowych wzrosły o 2,3% miesiąc do miesiąca, a szczególnie podrożały warzywa – aż o 14,6%, jak wynika z danych Instytutu Statystycznego (INSTAT).

Niezależni eksperci zwracają uwagę, że niekontrolowane przez inspektorat wahania cen silnie odbijają się na codziennym życiu mieszkańców. Wciąż nikt nie opublikował w Albanii dokładnych badań poziomu życia i minimalnej stopy życiowej, które pozwolą stwierdzić jaki jest prawdziwy odsetek ubogich w społeczeństwie i ichwarunki życia. Analitycy uważają, że obecnie bieda w Albanii jest na trzykrotnie wyższym poziomie niż w Europie.

 

Tekst i zdjęcie: scan-tv.com, albpress.com, top-channel.tv, 24-ore, red. i tłum. Piotr Zawodniak

About Marta Kolczynska

KOMENTARZE