Home / Bałkany / Albania / Albania: Trzy dni na reformy – integracja z Unią Europejską

Albania: Trzy dni na reformy – integracja z Unią Europejską

Do 20 września albańska scena polityczna musi dojść do porozumienia i zagłosować za zniesieniem immunitetu dla wysokich urzędników państwowych, reformą prawa parlamentarnego i Sądu Najwyższego. Są to trzy warunki postawione przez Unię Europejską, które muszą zostać spełnione, aby Albania kontynuowała swoją drogę do integracji.

Otrzymanie statusu kandydata wiąże się z wieloma korzyściami, w tym z otrzymaniem funduszy rozwojowych. Jeżeli do 10 października, czyli do dnia, w którym Komisja Europejska wyda kolejny raport postępów, wymagane reformy zostaną przeprowadzone, Albania może otrzymać dotację w wysokości 300-400 milionów euro, środki do wykorzystania na rozwój rolnictwa i infrastruktury.

Termin głosowania na 20 września został ogłoszony kilka dni temu przez minister ds. integracji, Majlindę Bregu. Partia rządząca z opozycją wciąż nie mogą dojść do konsensusu w tych trzech zagadnieniach.

W Brukseli, na zaproszenie Przewodniczącego Rady Europejskiej, Hermana Van Rompuy’a, zawitała albańska delegacja w składzie: prezydent Bujar Nishani, minister ds. integracji Majlinda Bregu i minister ds. zagranicznych Edmond Panariti. Wczoraj prezydent spotkał się z przewodniczącym Rompuy’em i Przewodniczącym Komisji Europejskiej, Jose Manuelem Barroso. Dzisiaj ma odbyć się spotkanie z europejskim komisarzem ds. rozszerzenia, Štefanem Fülem, i sekretarzem generalnym NATO, Andersem Fogh Rasmussenem. Jutro, trzeciego i ostatniego dnia wizyty, prezydent spotka się z Wysoką Przedstawiciel UE ds. Zagranicznych i Polityki Bezpieczeństwa, Catherine Ashton.

 

Źródło: Gazeta Shqip, Scan TV

 

About Piotr Zawodniak

KOMENTARZE