Home / Bałkany / Albania / Albania: Turyści lepiej niż ministerstwo wiedzą, dokąd warto pojechać

Albania: Turyści lepiej niż ministerstwo wiedzą, dokąd warto pojechać

Tylko 26 spośród przeszło 1500 hoteli, pensjonatów i kwater na terenie całej Albanii posiada cenrtyfikat Ministerstwa Turystyki, pisze Albanian Screen. Turyści wydają się jednak nie przejmować niskim stopniem formalizacji albańskiej turystyki, i kierują się raczej faktycznym rozwojem infrastruktury.

W minionym sezonie tyryści coraz częściej wybierali miejsca, w których zrealizowano niedawno nowe inwestycje infrastrukturalne, szczególnie na wybrzeżu jońskim i w górach, powiedział Przewodniczący Stowarzyszenia Hotelarskiego (Shoqata e Hotelerisë) Zak Topuzi.

– Nowa tendencja, to w miejscach, gdzie generalnie inwestowano w turystykę i podniesiono poziom usług, dało się zaobserwować rzeczywisty rezultat – tłumaczył Topuzi. Chodzi tu szczególnie o nadmorskie Velipojë i Shëngjin, a także Pogradec nad Jeziorem Ochrydzkim oraz Korçę w południowo-wschodniej Albanii. Jednocześnie mniej osób odwiedziło portowe miasto Durrës położone niedaleko Tirany i zwykle oblężone przez cały sierpień, szczególnie w weekendy.

Turyści też sporo podróżowali po kraju zamiast pozostawać w jednym miejscu przez dłuższy czas, dodał Topuzi. W górach dominowali zaś turyści zagraniczni, najwięcej w okolicach wsi Valbonë i Theth w Alpach Albańskich.

Jak widać turyści kierują się informacjami z innych niż oficjalne źródeł. Oficjalne dane pokazują bowiem, że spośród (szacowanych) 1,5 tys. „jednostek zakwaterowania” certyfikat Ministerstwa Turystyki, Kultury, Młodzieży i Sportów (Ministria e Turizmit, Kulturës, Rinisë e Sporteve, MTKRS) posiada jedynie 26 placówek.

 

Źródło: Albanian Screen

About Marta Kolczynska

KOMENTARZE