Home / Bałkany / Albania / Albania: Ubezpieczenia samochodów z jednej skrajności w drugą

Albania: Ubezpieczenia samochodów z jednej skrajności w drugą

Rynek ubezpieczeń nie jest spokojny. Po wzroście cen obowiązkowych ubezpieczeń na pojazdy rok temu, w ciągu miesiąca stycznia składki te spadły z powrotem do wartości minimalnej. Według ankiety przeprowadzonej przez TV Scan w punktach sprzedaży, cen ubezpieczeń komunikacyjnych wahają się od ALL 5,5 tys. do 6,5 tys., czyli są ok. trzykrotnie niższe niż rok temu, kiedy wynosiły od  ALL 15 tys. do 15,6 tys.

Dyrektorzy firm ubezpieczeniowych odmawiają komentowania tej sytuacji. Zmiany prawne w 2011 r., określają, iż obowiązkowe ubezpieczenia pojazdów są ustalane przez towarzystwa ubezpieczeniowe, ale pośrednio są one przedmiotem badania Komisji Nadzoru Finansowego (Autoriteti i Mbikëqyrjes Financiare, AMF).

Sprzedaż ubezpieczeń po cenach niższych niż ok. ALL 15 tys. nie zapewnia pokrycia ryzyka, stąd ubezpieczyciele powinni odstąpić od takich praktyk, powiedziała dyrektorom firm ubezpieczeniowych przewodnicząca Rady Dyrektorów AMF, Enkeleda Shehi, podczas spotkania w dniu 15 stycznia br.

Podobna sytuacja miała miejsce rok temu, kiedy AMF doprowadziła do wzrostu składek ubezpieczeń komunikacyjnych. Sytuację skomplikowała jednak interwencja Urzędu Ochrony Konkurencji (Autoriteti i Konkurrencës), który oskarżył firmy ubezpieczeniowe o zmowy cenowe i sztuczne utrzymywanie cen na wysokim poziomie.

 

Źródło: scan-tv.com

About Marta Kolczynska

KOMENTARZE