Home / Bałkany / Albania / Albania: Vetro Energy wpłaca gwarancję w prywatyzacji Albpetrolu

Albania: Vetro Energy wpłaca gwarancję w prywatyzacji Albpetrolu

Po ponad 2 miesiącach zwlekania i mnożących się wątpliwości, konsorcjum Vetro Energy potwierdziło wpłatę EUR 170 mln gwarancji transakcji zakupu albańskiej spółki naftowej Albpetrol za EUR 850 mln, poinformowało konsorcjum, jak podaje TV Scan. Wpłata gwarancji otwiera drogę do zakończenia procesu prywatyzacji Albpetrolu.

Opróźnienia wynikały z napiętych terminów i wysokich wymagań formalnych i dokumentacyjnych, tłumaczyli przedstawiciele Vetro Energy, informuje TV Scan.

Pomyślne zakończenie prywatyzacji Albpetrolu stanowi pozytywną wiadomość dla albańskiej gospodarki, ponieważ pozwoli wypełnić rosnącą dziurę budżetową, i da szanse rozwoju branży naftowej. Konsorcjum Vetro Energy zapowiada inwestycje w kwocie USD 220 mln w kolejnych 5 latach.

Gwarancja w wysokości 20% wartości oferty była jednym z warunków przetargu prywatyzacyjnego. Miała zostać wpłacona w ciągu miesiąca od rozstrzygnięcia przetargu, jednak na początku listopada konsorcjum Vetro Energy zwróciło się z prośbą o przedłużenie terminu o kolejny miesiąc, na co albański rząd wyraził zgodę. Kolejny termin upłynął 2 grudnia, co stawiało całą transakcję pod znakiem zapytania.

 

Źródło: TV Scan

About Marta Kolczynska

KOMENTARZE