Home / Bałkany / Albania / Albania: Vetro prowadzi w wyścigu o Albpetrol – EconMin

Albania: Vetro prowadzi w wyścigu o Albpetrol – EconMin

Znane są formalne oceny ofert firm konkurujących o kupno Albpetrol.  Firmy, które zakwalifikowały się do dalszych etapów  przetargu to Vetro Energy (97,79 pkt), Win Bussies (44,39 pkt) i na trzecim miejscu kanadyjska firma Bankers Petroleum (30,33 pkt), ogłosił w dniu 28 września wiceminister gospodarki Sokol Dervishaj . Kryteria oceny miały charakter finansowy i techniczny. Jak widać, prowadzenie Vetro nie podlega wątpliwości. Amerykańska firma konsultująca przetarg Patton Boggs również przyznała Vetro 97,79 punktów.

Sukces Vetro  przypisuje się silnemu lobbingowi zza oceanu, między innymi ze strony wysoko postawionego amerykańskiego dyplomaty Philipa Reekera. Na korzyść konsorcjum działa też fakt, że oprócz wydobycia ropy Vetro dysponuje również licencjami na dystrybucję paliw. W ciągu ostatnich dni potwierdziła się gwarancja bankowa Vetro.

Rekordowa suma 850 mln EUR (25% rocznego budżetu Albanii) za albańską rafinerię z całą infrastrukturą i gwarancją wydobycia na 25 lat została zaproponowana w ostatnim momencie przetargu i stanowiła ogromną niespodziankę. Lista firm, które uczestniczą w konsorcjum Vetro dalej nie jest znana, lecz spekuluje się, że za Vetro stoi między innymi albański biznesmen, potentat handlu paliwami, Rezart Taçi. Nie jest również do końca pewne, na ile realna jest powyższa suma i czy Vetro będzie w stanie udowodnić swoją płynność finansową.

Firmy, które stanęły do przetargu mają 5 dni na złożenie odwołania od decyzji Ministerstwa Gospodarki, Handlu i Energetyki (METE). Do odrzuconych firm zalicza się między innymi rosyjski Gazprom. Po upłynięciu tego okresu raport zostanie przesłany do Rady Ministrów i zostanie oficjalnie ogłoszony zwycięzca przetargu, po czym zwycięska firma w ciągu 28 dni będzie musiała wnieść 20% całej sumy na konto w 50 największych bankach świata, poinformował wiceminister Sokol Dervishaj.

 

Źródło: mete.gov.al, balkanweb.com, gazeta-shqip.com, gazetastart.com, mapo.al

 

About Marta Kolczynska

KOMENTARZE