Home / Bałkany / Albania / Albania w centrum uwagi
pope francis in albania

Albania w centrum uwagi

W niedzielę, 21 września papież Franciszek I odbył pielgrzymkę do Albanii. Dzięki temu oczy całego świata skierowane były na Tiranę. W wypowiedzianych w Albanii słowach papież ukazał, na czym polega prawdziwa tolerancja religijna, odwołując się przy tym do sytuacji Albanii, próbował także przekreślić negatywny stereotyp państw muzułmańskich oraz przypomniał o tym, iż powszechnie znana Matka Teresa z Kalkuty była z pochodzenia właśnie Albanką.

W niedzielę o godzinie dziewiątej rano samolot z Watykanu wylądował na międzynarodowym lotnisku im. Bł. Matki Teresy z Kalkuty w Tiranie, gdzie papieża oficjalnie powitał między innymi premier Albanii Edi Rama. Później Franciszek I odbył spotkanie z prezydentem Bujarem Nishanim w Pałacu Prezydenckim. Ta pielgrzymka to dla Albańczyków nie tylko wydarzenie religijne. To sygnał, że Shqipëria nie jest już uznawana za dziki, nikomu nieznany bałkański kraj. Albania to przecież państwo z burzliwą historią. To kraj, w którym nadal panuje ogromna bieda, równocześnie to także miejsce szybkiego rozwoju, terytorium przyciągające nowych inwestorów oraz bardzo atrakcyjne turystycznie kurorty. Jednak wizytówką współczesnej Albanii są przede wszystkim niesamowici ludzie – otwarci i gościnni. Trzeba przy tym zaznaczyć, że społeczeństwo albańskie jest niezwykle tolerancyjne, zwłaszcza pod względem religijnym.

Historia religii (a raczej obojętności wobec niej) ma w Albanii podłoże polityczne. W 1967 roku Enver Hodża ogłosił, iż Religią Albańczyka jest Albańskość i ustanowił swój kraj pierwszym na świecie państwem ateistycznym. Około dwóch tysięcy meczetów, kościołów oraz innych miejsc kultu zostało zrównanych z ziemią lub przekształconych w ośrodki sportowe, kina, teatry, sale taneczne i magazyny. Wyznawanie religii zakazane było prawnie aż do 1990 roku. Pokolenia wychowywane w czasach reżimu nie były nauczone religii, była im ona całkowicie obojętna. Co ciekawe, zjawisko obserwowane w obecnej Albanii, można by uznać przewrotnie za pozytywny skutek antyreligijnego prawa. Albańczycy są niezwykle tolerancyjni w kwestii religijnej, mieszane (pod względem wyznania) małżeństwa nie dziwią tu nikogo, obok siebie egzystują muzułmanie sunniccy, protestanci, katolicy i ateiści.

Według spisu powszechnego Albanii wykonanego w 2011 roku, prawie 60% społeczeństwa to muzułmanie. Islam na zachodzie często kojarzony jest z tym, co negatywne. Jednak albańskim muzułmanom bardzo daleko jest do jakichkolwiek form fanatyzmu. Być może właśnie po to, by przełamać negatywny stereotyp kraju muzułmańskiego, papież Franciszek wybrał Kraj Orłów na swoją pierwszą europejską pielgrzymkę. Warto zaznaczyć, że kolejnym państwem, które odwiedzi Papież będzie Turcja.

Papież motywował swoją pielgrzymkę do Tirany chęcią uhonorowania wszystkich, którzy musieli cierpieć z powodu wyznawanej religii podczas rządów Hodży. Według oficjalnych statystyk, ze względu na wyznawanie swojej religii, w latach 1945-1985, śmiercią męczeńską zmarło 111 kapłanów i siedmiu biskupów. Aby oddać im hołd, Albańczycy rozwiesili portrety czterdziestu księży męczenników na trasie przejazdu papieża przez Tiranę. Franciszek I w homilii wielokrotnie podkreślał wzorową koegzystencję wyznawców różnych religii oraz przypominał czasy izolacji Albanii, reżimu i prześladowań. Papież odwołał się także do działań jednej z najbardziej znanych osób albańskiego pochodzenia – Matki Teresy z Kalkuty. Opowiedział przy tym o swoich osobistych doświadczeniach dotyczących spotkania z Matką Teresą. Uśmiechając się, wspomnienia podsumował zdaniem: Bałbym się jej, gdyby była moją przełożoną.

Papież w Albanii spotkał się z bardzo ciepłym przyjęciem. Ludzie powtarzali On przyjechał tu dla nas wszystkich. Dlatego w Tiranie spotkać można było także muzułmanów, protestantów a nawet kontynuatorów tradycji bektaszyckiej. Pamiętający rządy Hodży Albańczycy potrzebują przede wszystkim pokoju i wolności. Muzułmanie często uzasadniali swój przyjazd do Tirany zdaniem: Przyjechałem tu dla papieża, bo papież chce pokoju a my wszyscy jesteśmy za pokojem. Wizyta Franciszka I w Albanii była również ważnym wydarzeniem medialnym. Dla Albańczyków to najważniejsze wydarzenie ostatnich miesięcy, może nawet wydarzenie roku. Tysiące kamer skierowanych było na Tiranę, przez co o rozwoju tolerancyjnej Albanii po raz kolejny usłyszeć mogło wiele osób na całym świecie.

źródła: www.gmanetwork.com, shqiperia.com foto: abcnews.go.com

About Anna Krause

Studentka filologii bałkańskiej UMK w Toruniu. Pomiędzy nauką serbskich słówek i albańskiej gramatyki czytuje serbskie blogi. Interesuje się popkulturą krajów byłej Jugosławii.
KOMENTARZE