Home / Bałkany / Albania / Albania w obliczu renogocjacji granic z Grecją

Albania w obliczu renogocjacji granic z Grecją

Minister spraw zagranicznych Albanii Edmond Panariti zaprzeczył dziś oficjalnie ryzyku płynącemu z renegocjowania umowy o przebiegu granicy morskiej z Grecją, którą wcześniej albański Trybunał Konstytucyjny uznał za niezgodną z prawem.
Nie ma żadnych doniesień ani tajnych zapisów dotyczących kwestii granicy morskiej między Grecją a Albanią, poinformowało albańskie MSZ. Zapewniono przy tym opinię publiczną, że sprawa ta jest i będzie traktowana z najwyższą przejrzystością, zgodnie z albańskim interesem narodowym, konstytucją oraz prawem międzynarodowym.
Przypomnijmy, albański Trybunał Konstytucyjny anulował porozumienie graniczne podpisane przez przedstawicieli Albanii i Grecji w styczniu 2010 roku. Wytyczało ono granicę na szelfie kontynentalnym na Morzu Jońskim między oboma krajami, ale Trybunał – już po zawarciu porozumienia – uznał, że zawiera ono poważne wady prawne. Umowa wzbudziła także wiele kontrowersji w społeczeństwie – opinia publiczna uznała, że Albania beztrosko oddała 225 km kw. wód terytorialnych na rzecz greckiego sąsiada.
W obliczu orzeczenia Trybunału oraz nastrojów społecznych, w albańskim parlamencie rozgorzała dyskusja w sprawie renegocjacji umowy z Grecją. Tymczasem eksperci z ramienia resortu spraw zagranicznych uważają, że próby zmiany zapisów zawartego porozumienia mogą wyraźnie zaszkodzić stosunkom obu krajów, jak również położyć się cieniem na procesie integracji Albanii z UE. Ponadto, nie dają praktycznie żadnych szans na przystąpienie Grecji do renegocjacji ze względu na aktualny klimat polityczny w Atenach.
Gdyby doszło do oficjalnych prób renegocjowania umowy z Grecją, a ta uznałaby je za niezgodne z wcześniejszymi ustaleniami i podjęła się ich torpedowania, Tirana może przekazać sprawę do Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości lub zażądać międzynarodowego arbitrażu.

 

Źródło: nacionalalbania.al, topix.com

 

About Katarzyna Ingram

KOMENTARZE