Home / Bałkany / Albania / Albania: W styczniu i lutym rynek ubezpieczeń o 25% mniejszy r/r

Albania: W styczniu i lutym rynek ubezpieczeń o 25% mniejszy r/r

Rynek ubezpieczeniowy skurczył się w pierwszych dwóch miesiącach br. o 24,6% r/r, wynika z danych Komisji Nadzoru Finansowego (Autoriteti i Mbikëqyrjes Financiare, AMF). Mocne wahania rynku są m.in. wynikiem zeszłorocznej liberalizacji ubezpieczeń komunikacyjnych, które w najbliższym czasie czekają kolejne zmiany.

Wartość składek przypisanych brutto w okresie styczeń-luty’2012 sięgnęła ALL 1,11  mld (EUR 7,92 mln) wobec ALL 1,47 mld (EUR 10,5 mln) rok wcześniej. Z tego na ubezpieczena na życie przypadało ALL 174,4 mln (EUR 1,25 mln; spadek o 14% r/r), jednocześnie udział ubezpieczeń na życie zwiększył się do 15,7% z 13,7% w 2011 r.

Liczba umów ubezpieczeniowych spadła o jedną czwartą i wyniosła 142,6 tys., z tego 11,2 tys., czyli niecałe 8%, dotyczyło ubezpieczeń na życie.

W ciągu pierwszych dwóch miesięcy br. wypłacono ALL 487 mln (EUR 3,48 mln) odszkodowań, aż o 44,6% więcej r/r. Odszkodowania z ubezpieczeń na życie wzrosły prawie dwuipółkrotnie i sięgnęły ALL 15 mln (EUR 107 tys.), co stanowi jednak tylko 3% ogółu.

Wzrost wartości odszkodowań odzwierciedla ich liczba, która wzrosła w styczniu i lutym o 45% r/r do 3,6 tys., z czego ubezpieczeń na życie dotyczyło 30 przypadków (wobec 14 rok wcześniej).

W ciągu ostatniego roku albański rynek ubezpieczeń samochodowych, które stanowią bezwzględną większość segmentu ubezpieczeń „nie na życie”, doświadczał pewnych zawirowań. W czerwcu 2011 r. zniesione zostały minimalne urzędowe stawki ubezpieczeń komunikacyjnych, co skutkowało natychmiastową obniżką dochodzącą do 40%, i wojną cenową. Po kilkumiesiącach okazało się jednak, że stawki te nie zapewniają pokrycia wypłat odszkodowań, i na początku 2012 r. stawki wzrosły nagle dwu-, a niekiedy nawet trzykrotnie.

W połowie marca br. informowaliśmy o kolejnej planowanej rewolucji: rząd poinformował, że składki będą niedługo obliczane na podstawie m.in. wieku, stanu i parametrów technicznych pojazdu, historii wypadkowej kierowcy czy regionu geograficznego, w którym samochód jest najczęściej używany.

AMF zapowiada, że zmiany te pozwolą na unormowanie zachwianej sytuacji rynku ubezpieczeń, obniżenie cen i poprawę ochrony interesów konsumentów. Prace nad reformą rozpoczęły się we wrześniu zeszłego roku i mają zakończyć się w ciągu najbliższych kilku miesięcy.

 

Źródło: amf.gov.al

About Marta Kolczynska

KOMENTARZE