Home / Bałkany / Albania / Albania: Wciąż mniej inwestycji, znowu wzrost zadłużenia – wykonanie budżetu po I półroczu 2012

Albania: Wciąż mniej inwestycji, znowu wzrost zadłużenia – wykonanie budżetu po I półroczu 2012

Inwestycje publiczne w czerwcu spadły do ALL 1,9 mld, co daje najniższy wynik w tym roku, wynika z najnowszych danych Ministerstwa Finansów. W pierwszym półroczu inwestycje te wyniosły ALL 24 mld, czyli o 27% mniej niż w analogicznym okresie w roku ubiegłym.

Cięcia inwestycji, czyli tych nielicznych produktywnych wydatków budżetowych tworzących miejsca pracy i przyspieszających wzrost gospodarczy, spowodowane są niskimi dochodami uzyskiwanymi w ostatnim okresie. W ciągu pierwszych sześciu miesięcy br. do budżetu państwa z podatków i innych środków finansowych wpłynęło aż o ALL 9,1 mld mniej niż przewidywał to plan budżetowy, pokazują dane Ministerstwa.

Deficyt budżetowy w pierwszej połowie br. przekroczył zaś prognozy o 178% zmuszając Ministerstwo Finansów do zwiększenia zadłużenia. Tylko w pierwszej połowie roku dług publiczny zwiększył się o  USD 146 mln – 3,6  razy więcej niż przewidywano.

Stan kasy państwa w pierwszych sześć miesięcy br. znacznie odbiega od prognoz. Obecnie dalszy los budżetu związany jest z kilkoma prywatyzacjami, które przewiduje się, że zostaną zakończone w przeciągu najbliższych miesięcy.

Po sfinalizowaniu prywatyzacji będzie zaś możliwa rewizja budżetu, zapowiadana już przez premiera Saliego Berishę na wczesną jesień. Zakres planowanych zmian nie jest znany. Problemy finansów publicznych rozpoczęły się w 2009 roku, gdy gospodarka stanęła w obliczu skutków rozprzestrzeniającego się kryzysu gospodarczego na świecie. Lekarstwa na rosnący dług publiczny rząd upatruje w prywatyzacji, która stała się jednym z priorytetów gospodarczych w ostatnich dwóch latach.

 

Dane: Wykonanie budżetu w I półroczu 2012 r.

 

Źródło: Gazeta Shqip

About Maciej Suchorabski

KOMENTARZE