Home / Bałkany / Albania / Albania wejdzie w Nowy Rok bez prądu

Albania wejdzie w Nowy Rok bez prądu

Albańczycy ryzykują świętowanie Nowego Roku po ciemku, ponieważ z powodu trudnej sytuacji finansowej wycofujący się z Albanii dystrybutor energii CEZ Shpërndarje, spółka-córka czeskiego ČEZu, poinformowała spółka w dzień po ostrzeżeniu Ministerstwa Gospodarki o braku tolerancji dla przerw w dostawach prądu.

„Zapewnienie klientom dostaw energii elektrycznej pozostaje priorytetem spółki […] lecz blokady rachunków bankowych spółki przez instytucje państwowe, w tym ERE, KESH i OST sprawia, że wykonanie jakiejkolwiek bieżącej płatności na utrzymanie sieci czy naprawę usterek jest w zasadzie niemożliwe,” poinformował CEZ, jak podaje Gazeta Shqip.

Blokada została ustanowiona na mocy decyzji sądu w postępowaniu z powództwa prywatnego na wniosek wspomnianych podmiotów: Urzędu Regulacji Energetyki (Enti Rregullator i Energjisë, ERE), Albańskiej Korporacji Energetycznej (Korporata Elektroenergjitike Shqiptare, KESH) i Operator Sieci Przesyłowej (Operatori i Sistemit të Transmetimit, OST), którym CEZ winny ma być odpowiednio EUR 3 mln (niezapłacona grzywna), EUR 150 mln i EUR 35 mln.

 

W zeszłym tygodniu CEZ poinformował Ministerstwo o braku zdolności do realizacji usług na zamierzonym poziomie w następujących tygodniach, czyli m.in. podczas świąt Bożego Narodzenia i zdecydowanie huczniej obchodzonego Nowego Roku, informuje Gazeta Shqip. Niezależnie od tego spółka zwiera szeregi w celu możliwie szybkiego reperowania bieżących usterek.

W odpowiedzi Ministerstwo Gospodarki zagroziło zastosowaniem „środków prawnych” i przypomniało sytuację po odcięciu dostaw prądu do zadłużonych spółek wodociągowych, kiedy interwencje służb porzadkowych i spontaniczne protesty mieszkańców ostatecznie doprowadziły do wznowienia zaopatrzenia wodociągów w energię. W dniu 17 stycznia 2013 r. ERE ma podjąć decyzję w sprawie wniosku o odebranie CEZowi licencji n działalność dystrybucyjną.

 

O kłopotach finansowych CEZu w Albanii pisaliśmy m.in. tutaj, a ogólnie o sytuacji energetycznej kraju można przeczytać tu.

 

Źródło: Gazeta Shqip

About Marta Kolczynska

KOMENTARZE