Home / Bałkany / Albania / Albania: Wielokrotny spadek liczby zezwoleń na budowę potwierdza kryzys budownictwa

Albania: Wielokrotny spadek liczby zezwoleń na budowę potwierdza kryzys budownictwa

W III kwartale 2012 r. wydano 37 zezwoleń na budowę, a w ciągu pierwszych 9 miesięcy 74, podczas gdy rok wcześniej było to odpowiednio 285 i ponad tysiąc, wynika z danych Instytutu Statystycznego (INSTAT).

Tak niska liczba zezwoleń wynika częściowo z przyczyn proceduralnych. Przykładowo w Tiranie wydawanie zgód było praktycznie zablokowane z powodu zmian planu zagospodarowania przestrzennego miasta. Łącznie w okresie styczeń – wrzesień w stolicy udzielono 6 zezwoleń na budowę. Oczekuje się, że zatwierdzenie planu urbanistycznego pod koniec grudnia 2012 r. spowoduje przyspieszenie realizacji projektów budowlanych.

Jednocześnie niska liczba zezwoleń stanowi odbicie głębokiego kryzysu sektora budowlanego sygnalizowanego m.in. przez kilkunastoprocentowe roczne spadki obrotów branży (o 15,8% r/r w III kwartale i o 18,4% r/r w II kwartale 2012), a także ograniczenia zatrudnienia i płac.

Na koniec 2012 r. w całym kraju było ok. 12 tys. niesprzedanych mieszkań, oceniło Stowarzyszenie Przedsiębiorstw Budowlanych (Shoqata e Ndërtuesve). Nie stanowi to dobrej prognozy na nowy rok 2013.

 

Źródło: TV Scan

About Marta Kolczynska

KOMENTARZE