Home / Bałkany / Albania / Albania: Włoskie wsparcie dla małego i średniego biznesu w Albanii

Albania: Włoskie wsparcie dla małego i średniego biznesu w Albanii

Źródło: crossed-flag-pins.com

We wtorek w Elbasan i Gramsh, w ramach włosko-albańskiego projektu dla rozwoju małych i średnich przedsiębiorstw, Minister Gospodarki, Handlu i Energetyki, Edmond Haxhinasto, ambasador Włoch w Tiranie, Massimo Gaiani, i dyrektor Włoskiej Współpracy na Rzecz Rozwoju, Andrea Senatori, odbyli wizytę w przedsiębiorstwach, które biorą udział w tym programie. Program ten oparty jest na umowę dwustronnej, podpisanej przez rząd albański i włoski w roku 2005, a zmieniony w roku 2011, zgodnie z którą Ministerstwo Gospodarki, Handlu i Energii (METE) jest podmiotem, który zarządza instrumentami finansowymi programu.

Włoska Współpraca na Rzecz Rozwoju jest aktualnie europejskim Lead Donor dla rozwoju sektora prywatnego w Albanii i znacznie przyczyniła się do rozwoju małych i średnich przedsiębiorstw, sektora który jest priorytetem dla rządu Albanii. Obecnie w Albanii działalność około 105 000 małych i średnich przedsiębiorstw, stanowi około 80% PKB. Stanowią one również 99,9% całkowitej liczby przedsiębiorstw oraz pochłaniają około 82% siły roboczej.

Program ten składa się z trzech głównych elementów: a) EUR 25 mln [ALL 3,5 mld] pożyczki preferencyjnej na małe i średnie przedsiębiorstwa  b) EUR 2,5 mln [ALL 350 mln] pożyczki preferencyjnej dla Funduszu Gwarancyjnego, który pomaga małym i średnim przedsiębiorstwom w zaciąganiu kredytów; c) EUR 1,7 mln [ALL 241 mln] dotacji na pomoc techniczną, która ma na celu ułatwienie wejścia na krajowy rynek finansowy małym i średnim przedsiębiorstwom.

Dotychczas Program Współpracy umożliwił 79 przedsiębiorstwom zaciągnięcie kredytów preferencyjnych, w których wartość zrealizowanych projektów i inwestycji wyniosła EUR 17,4 mln [ALL 2,46 mld]. Dzięki temu programowi, Włochy mają możliwość wsparcia Albanii w rozwoju społeczno-gospodarczego oraz w integracji europejskiej, jak i udostępniają one przykłady i najlepsze wyniki uzyskane z włoskiego doświadczenie w sektorze małych i średnich przedsiębiorstw.

 

Źródła: shekulli.com.al, italcoopalbania.org

About Mateusz Czaja

KOMENTARZE