Home / Bałkany / Albania / Albania: Wpływy do budżetu niższe od zakładanych – dane po 11M

Albania: Wpływy do budżetu niższe od zakładanych – dane po 11M

Zakładane przychody do budżetu państwa, także przez kolejny miesiąc listopad pozostają niezrealizowane. Tylko w listopadzie w budżecie zabraknie planowanych około ALL 10 mld (EUR 71,6 mln). Niezrealizowanie planowanych przychodów w okresie styczeń-listopad 2012 r., przyniosło trudności w budżecie, choć w porównaniu z rokiem poprzednim zebrano więcej przychodów.

Według danych Ministerstwa Finansów, dochody w budżecie na ten okres wyniosły około ALL 301,5 mld (EUR 2,15 mld) z ALL 332,7 mld (EUR 2,38 mld), które planuje się na cały rok. Lukę w budżecie spowodowały mniejsze od zakładanych przychody z podatku VAT, podatku dochodowego oraz akcyzy.

Tymczasem koszty wyniosły ALL 336,8 mld (EUR 2,41), co doprowadziło do deficytu budżetowego na poziomie ponad ALL 35,3 mld (EUR 253 mln).

Słabe wyniki w realizacji planowanych dochodów i konieczność utrzymania deficytu pod kontrolą, zmusiła Ministerstwo Finansów do cięcia wydatków, co z kolei bezpośrednio doprowadziło do zmniejszenia wydatków na inwestycje. W tym miesiącu Parlament przyjął ustawę dokonującą zmian w budżecie państwa na rok 2012. Modyfikacja polegała na zmniejszeniu dochodów o ALL 6,6 mld (EUR 47 mln), której przyjęcie najpewniej przyniesie zwiększenie poziomu długu publicznego.

 

Dane: Wykonanie budżetu styczeń-listopad 2012

 

Źródło: scan-tv.com

About Mateusz Czaja

KOMENTARZE