Home / Bałkany / Albania / Albania: Wracający emigranci chcą pracować, a nie zatrudniać

Albania: Wracający emigranci chcą pracować, a nie zatrudniać

Mimo nadziei na zastrzyk inwestycji i przedsiębiorczości ze strony wracających albańskich emigrantów, wielu z nich poszukuje pomocy w urzędach pracy, a spośród tych jedynie 5% wyraża chęć otworzenia własnego biznesu, wynika z danych Ministerstwa Pracy.

Byli emigranci stanowią coraz liczniejszą kategorię wśród albańskich bezrobotnych. Szacuje się, że po powrocie do kraju z emigracji do urzędów pracy zgłasza się 10-15% osób. Większość z nich – 58%, oczekuje pomocy w znalezieniu pracy, 22% dodatkowych szkoleń, a tylko 5% zamierza rozpocząć własną działalność gospodarczą, informuje Ministerstwo.

Pomoc w znalezieniu pracy dla powracających emigrantów jest jednym z priorytetów służb zatrudnienia, podobnie jak wsparcie dla grup społecznie wrażliwych, jak Romowie, ofiary handlu ludźmi, czy osoby po 45 roku życia, wynika z informacji Ministerstwa.

Ok. 2/3 ogólnej liczby zarejestrowanych bezrobotnych korzysta z programów oferowanych przez służby zatrudnienia, takich jak doradztwo, szkolenia zawodowe, udział w programach wspierających zatrudnienie, pośrednictwo, czy pomoc w procesie samozatrudnienia.

Obecnie zarejestrowanych bezrobotnych jest 143 tys., a ok. 45% znajduje pracę, czy to samodzielnie, czy z pomocą urzędu, informuje Ministerstwo.

O planach biznesowych wracających Albańczyków pisaliśmy m.in. tutaj.

 

Źródło: panorama.com.al

About Marta Kolczynska

KOMENTARZE