Home / Bałkany / Albania / Albania: Wracający emigranci najmują zamiast kupować, spadają ceny nowych mieszkań

Albania: Wracający emigranci najmują zamiast kupować, spadają ceny nowych mieszkań

Spadek zainteresowania zakupem nowych mieszkań wśród emigrantów wracających do Albanii wynikający z pogarszającej się sytuacji gospodarczej i związanej z tym niepewności przedłuża w efekcie zastój w albańskiej branży budowlanej i skłania firmy budowlane do obniżania cen, pisze portal Albanian Screen (AS).

W Tiranie ceny nowych mieszkań spadły o 10-20% niezależnie od lokalizacji i wynoszą obecnie EUR 450-2000 za m2, pisze AS.

Wszystko to dlatego, że wracający do kraju Albańczycy rzadziej niż przed rokiem decydują się na zakup własnego mieszkania z powodu pogarszającej się sytuacji gospodarczej, mówi dyrektor w Stowarzyszeniu Przedstiębiorstw Budowlanych (Shoqata e Ndërtuesve) Ilir Hebovija.

– Poprzednio w sierpniu […] był największy napływ popytu, teraz są pustki – mówi Hebovija dodając, że wracający do Albanii nie są zainteresowani zakupem mieszkania, lub też nie mogą sobie na nie pozwolić.

Migranci wolą zachować oszczędności  i zobaczyć jak będzie wyglądała sytuacja na rynku pracy, a dopiero później zdecydować o ewentualnym zakupie nieruchomości, a tymczasem najmują mieszkania, powiedział Hebovija AS.

W konsekwencji właściciele mieszkań na wynajem zacierają ręce, bo aktywność w tym segmencie rynku kwitnie. Budowlańcom pozostaje zaś czekać na rozwój sytuacji i mocno trzymać kciuki za gospodarkę kraju. Stołeczne firmy budowlane liczą też na inwestycje gminy Tirana, w tym przebudowę centrum, według zapowiedzi i projektów przyjętych przez mera Lulzima Bashę.

Źródło: Albanian Screen

About Marta Kolczynska

KOMENTARZE