Home / Bałkany / Albania / Albania: Wrześniowe ożywienie wymiany handlowej

Albania: Wrześniowe ożywienie wymiany handlowej

Eksport we wrześniu wzrósł o 8,6%, a import o 1,8% w porównaniu z sierpniem tego roku, podaje albański urząd statystyczny. Po trwającym kilka miesięcy spowolnieniu może to być zwiastun poprawy na rynku.

W ciągu września Albania wyeksportowała towary o łącznej wartości 18,9 miliona leków, co oznacza wzrost o 8,6% w porównaniu z sierpniem i o 11,4% w porównaniu z wrześniem zeszłego roku. Wzmożone zainteresowanie albańskim towarem wykazały Niemcy, Włochy, Chorwacja, USA i Hiszpania. Za granicę sprzedano o 2,3% więcej wyrobów skórzanych, 68,5% więcej maszyn, urządzeń i części zamiennych oraz 47,4% więcej tekstylii i obuwia. O 15,8% mniej sprzedano surowców mineralnych, paliw i energii elektrycznej.

We wrześniu importowano towary o wartości 46,5 milionów leków, czyli o 1,8% więcej niż w sierpniu oraz 2,5% więcej niż we wrześniu rok temu. Wzrost importu nastąpił głównie przy wymianie z Austrią, Grecją, Włochami, Kosowem i Rosją. W ciągu września do Albanii przywieziono 58% więcej niż w sierpniu wyrobów skórzanych, 36,7% więcej tekstylii i obuwia oraz 31% więcej produktów chemicznych i plastikowych. Największy procent importowanych towarów stanowiły produkty naftowe (77,9%). W porównaniu z sierpniem Albańczycy kupili 23% mniej wyrobów akcyzowych.

Import maszyn, urządzeń i części zamiennych spadł o 17,1%, co według analityków jest złym omenem i jest równoznaczne z mniejszą liczbą inwestycji w kraju. Bank Albanii podaje, że coraz więcej firm ubiega się o kredyt po to, aby zachować płynność finansową.

Deficyt handlowy we wrześniu wyniósł 27,5 miliona leków. Odnotowano spadek o wysokości 2,4% w porównaniu z wcześniejszym miesiącem i 2,8% w porównaniu z tym samym miesiącem rok wcześniej.

Handel z krajami Unii Europejskiej stanowi 63,4% całości wymiany handlowej Albanii. Głównymi partnerami pozostają Włochy i Grecja. Handel z Włochami generuje 34,4% wszystkich międzynarodowych transakcji, a z Grecją 7,1%.

 

Dane: Handel zagraniczny we wrześniu 2012 r.

 

Źródło: INSTAT, Scan TV, Gazeta Shqip

About Piotr Zawodniak

KOMENTARZE